"אי.די.בי מצויה בתקופת שפל מאוגוסט 2011, אך אני מעריך כי עברנו את שיאה ואנו לקראת סיומה. בקרוב יהיו פריצות דרך עסקיות", כך אמר בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר בפגישות סודיות שקיים השבוע עם נציגות המשקיעים המוסדיים, אשר תוכנן נחשף כאן לראשונה.

דנקנר ואדוארדו אלשטיין, המשקיע הארגנטינאי בגנדן (החברה הפרטית בעלת השליטה באי.די.בי - י"ש), נפגשו השבוע עם נציגות המשקיעים המוסדיים המחזיקים באיגרות החוב של החברה במטרה להגיע להסכמה על הסדר חוב.

לסופהשבוע נודע כי שלשום בערב נערכה פגישה נוספת בין נציגי הצדדים, ובה נרשמה התקרבות מסוימת. בפגישה השתתפו נציגי קרן הפנסיה גלעד וחברות הביטוח הראל ואקסלנס. כמו כן לקחו בה חלק אייל גבאי, הממונה מטעם בית המשפט על ההסדר, נציג חברת הייעוץ גיזה יריב פילוסוף ונציג הנאמנים. הצדדים התבקשו לשמור את תוכן הפגישה בסוד, ועד כה לא דלף כל פרט ממנה.

במהלך הפגישה המשיל דנקנר את המצב באי.די.בי לאגם מלא ברבורים. "בין הברבורים הלבנים נחתה על אי.די.בי להקה של ברבורים שחורים, אך הם בדרך להתעופף", אמר בעל השליטה. כמו כן אמר דנקנר למוסדיים כי הוא שואף לסיים את המו"מ במהירות, להגיע להסדר הוגן ולהמשיך לשתף פעולה עמם גם בשנים הקרובות. "לזמן יש חשיבות מכרעת", ציין.


דנקנר. "לזמן יש חשיבות מכרעת". צילום: פלאש 90

בראש ההתפתחויות העסקיות החיוביות שמנה דנקנר הייתה חברת מכתשים אגן, שכינה "היהלום שבכתר". לדבריו, עליית השווי בחברה הושגה בזכות שיתוף הפעולה עם כמצ'יינה הסינית. כזכור, אי.די.בי מכרה 60% ממניות החברה לתאגיד הסיני בסוף 2011.

על העסקה שבמסגרתה תמכור אי.די.בי פיתוח את כלל ביטוח לחברת כור - שתיהן חברות בקבוצת אי.די.בי - אמר דנקנר כי העסקה תושלם "בדרך זו או אחרת". לסופהשבוע נודע כי ועדת הביקורת בכור תבחר בימים הקרובים את אחד ממעריכי השווי מבין ארבעת משרדי רואי החשבון הגדולים בישראל.

"יש התקרבות במו"מ, אך המרחק עדיין גדול"

במהלך הפגישות דרשו המשקיעים המוסדיים לשפר את הצעת אי.די.בי להסדר חוב ולהגדיל את מרכיב המזומנים. אחד מהם מסר לסופהשבוע: "הפגישה הייתה חשובה מאוד. לראשונה ניתנה לדנקנר ההזדמנות לשמוע במישרין את מה שאנחנו חושבים על הסדר החוב. יש התקרבות מסוימת, אך המרחק בין הצדדים עדיין גדול".

מוסדי אחר הביע אמון בדנקנר: "אנחנו יודעים שאתה לא טורף ולא באת רק 'לעשות סיבוב' על השוק וללכת הביתה".

עוד נודע כי שלשום התקיימה פגישה בין אלשטיין לבין נציגי המוסדיים. הארגנטינאי מעוניין להשקיע בגנדן 75 מיליון דולר מעבר ל-25 מיליון הדולרים שכבר השקיע, אך הדבר כפוף להסדר החוב. במהלך הפגישה הביע אלשטיין שביעות רצון מההשקעה שכבר ביצע ואמר כי ישמח להגדילה. "אני בקשרי חברות עם דנקנר הרבה שנים ומקווה שבקרוב ייחתם בין הצדדים הסדר חוב הוגן", ציין.

> לאתר פורבס