אלין לוי

אנחנו מכירים אותה: מהעונה השנייה של "האח הגדול", אותה סיימה במקום השלישי.

לפני הגיור: עלתה לישראל בגיל ארבע מאוקראינה. שמה המקורי היה אלינה בוגטקו, בת לאם נוצריה ואב יהודי. גדלה כאן כיהודיה לכל דבר ושירתה בצבא, אך לא נתפסה ככזו בעיניי הרבנות. אמה ניסתה להתגייר לפני כשנתיים, אך לא עמדה במבחן ונפסלה.

ברוכה הבאה ליהדות: החליטה להתגייר השנה, כשהיא בת 24. התחנה הראשונה שלה הייתה מכון "אורה" בירושלים, משם עברה למכון "עמי" בתל אביב. היא למדה תורה שלוש פעמים בשבוע, בירכה על האוכל והקפידה להתלבש בצניעות, אבל כשלרבני ישראל התברר שלוי לומדת משחק, מקצוע שאינו תואם את רוח הדת, דרשו ממנה לפרוש מהלימודים אם לוותר על הגיור. לוי נפגעה מאוד: "לא פשוט לחיות בתחושה שאתה לא מספיק טוב להיות חלק מהמדינה, אני מרגישה תלושה, פסלו אותי ואין לי אופציה אחרת, אני יהודיה ואין לי משהו אחר להיות".
נכון לעכשיו, תהליך הגיור שלה נפסל אבל היא לא מתכוונת לוותר.

יאנה יוסף

אנחנו מכירים אותה: מהעונה הרביעית של "האח הגדול", אותה סיימה במקום החמישי.

לפני הגיור: היא נולדה בטג'יקיסטן בשם יאנה יוספוב, לאב יהודי ואם ממוצא מוסלמי ונוצרי. לארץ עלתה בגיל חמש. בארץ הולדתה דת הילדים נקבעת על פי דת האב, ובמשפחתה לא היה ספק שהילדה תגדל כיהודיה. זו גם הסיבה לכך שעד סוף שנות העשרה שלה, יאנה, היום כבר בת 25, הייתה משוכנעת שהיא יהודיה לכל דבר. היא למדה בבית ספר דתי, אחריו יצאה לשירות לאומי והרגישה בדיוק כמו כולם. הידיעה על כך שהיא אינה יהודיה נחתה עליה אחרי שהכירה בחור ורצתה להינשא לו, אז הובהר לה ברבנות בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, שהיא היא בעצם מוסלמית כמו אמה. החתונה בוטלה ומרוב כעס על התגלית, היא חזרה בשאלה.

ברוכה הבאה ליהדות: אחרי שיצאה את בית "האח הגדול" החלה בתהליך הגיור והיום היא נמצאת בעיצומו: "אני נהנית מכל רגע בתהליך הגיור. ממש כיף לי", הודתה לאחרונה. "אני מחוברת רוחנית לדת, ולכן הרב מרגיש שקל לעבוד איתי".

אילנה ברקוביץ'

אנחנו מכירים אותה: בתור ילדה כוכבת שהשתתפה ב"אבא גנוב", שגדלה לשחקנית עם תפקידים ב"הבורגנים" וגם על תקן בת הזוג המיתולוגית של אביב גפן, זו שבהשראתה נכתב השיר "אילנה".


גם היא התגיירה. אילנה ברקוביץ'. צילום: יניב אדרי, יח"צ

לפני הגיור: עניין הגיור מתחיל אצל אמה של אילנה, טינה, הזכורה מ"הישרדות". טינה הייתה גרמניה נוצרייה, בת להורים עם רקע נאצי, שהגיעה לארץ כשהייתה בת 22, עבדה כאן כאחות, התאהבה בישראל והחליטה להישאר כאן חרף התנגדות נמרצת מצד הוריה.

ברוכה הבאה ליהדות: טינה התגיירה, הפכה לאלישבע וכיהודיה נישאה לשלמה ברקוביץ', קבלן. נולדו להם שלוש בנות: אילנה, נעמה ואנאל. כעבור שנים הם התגרשו. טינה עובדת כמטפלת אלטרנטיבית. אילנה, היום בת 36, הודתה בעבר: "סבא שלי היה נאצי. זו עובדה. לא ברור אם בוורמאכט או באס.אס. מה לעשות, ככה נולדתי. אימא שלי התגיירה כך שמבחינה הלכתית היא נחשבת יהודיה ברמה הכי גבוהה שיש, אבל מבחינה גנטית, אני חצי שיקסה".

סופי צדקה

אנחנו מכירים אותה: כשחקנית, מנחת טלוויזיה וכוכבת פסטיגלים שבשנים האחרונות מתמקדת בהנחיית תכניות דיי טיים בערוץ 2.

לפני הגיור: הסיפור שלה אמנם מוכר וסופר כבר עשרות פעמים, אבל עוד פעם אחת לא יכולה להזיק: צדקה, 38, גדלה בחולון כבת העדה השומרונית. קהילה קטנה ולוחצת. היא הייתה אחת מחמישה ילדים, בבית ששמר שבת כמיטב המסורת השומרונית. התמונה השתנתה כשאחיותיה הגדולות התאהבו בצעירים יהודים ועזבו את העדה. בקהילה לא קיבלו את העזיבה והמשפחה סבלה מנידוי והתנכלויות. הבית התפרק. האם פגשה את בנותיה בסתר וסופי ספגה קללות וגידופים מילדים אחרים. הוריה עזבו את ביתם בקהילה עברו למרכז חולון, אך ממשיכים לחיות על פי המסורת השומרונית.

ברוכה הבאה ליהדות: בגיל 18 צדקה הלכה בעקבות אחיותיה, עזבה את העדה, עברה לתל אביב והתנתקה כליל. כעבור שנה היא התגיירה ונישאה לבן זוגה. הם התגרשו אחרי ילדה אחת ושלוש שנות נישואים. היום צדקה כבר בפרק ב', פלוס ילד נוסף. בסרט הדוקומנטרי זוכה הפרסים שיצרה, "שומרוני בודד", היא סגרה חשבון עם העדה שנידתה את אביה. את ילדיה היא מגדלת כיהודים לכל דבר. מהילדות השומרונית נשאר לה דבר אחד: היא ממשיכה לקרוא בקביעות את "פרשת השבוע".

תום פרנץ

אנחנו מכירים אותו: כזוכה העונה השלישית של "מאסטר שף".

לפני הגיור: הוא נולד לפני 40 שנה בקלן, גרמניה, להורים נוצרים קתולים שקראו לו תומאס. את היהדות גילה לראשונה כתלמיד תיכון, במסגרת פרויקט כתיבת מכתבים שחיבר בין תלמידים גרמנים לתלמידי תיכון מישראל. בתום הלימודים, כשהגיע זמנו להצטרף לצבא הגרמני, הוא בחר להגיע לישראל במסגרת ארגון "אות הכפרה והשלום", שמטרתו לקרב בין שני העמים - ארגון שמאוחר יותר הפך להיות בו חבר דירקטוריון. בזמן ששהה בישראל, עבד עם ניצולי שואה. לאחר מכן שב לגרמניה ונרשם ללימודי משפטים, אבל ביקור נוסף בארץ שכנע אותו סופית שהוא רוצה להשתייך לעם היהודי.


נולד כקתולי בשם תומאס. פרנץ. צילום: חיים אפריאט, יח"צ

ברוך הבא ליהדות: פרנץ חזר פעם לגרמניה ושם נפגש עם רב מקומי. בהדרגה, החל לשמור מצוות ושבת. עברו מספר שנים נוספות עד שהוא סיים את תהליך הגיור והשתקע בישראל. תום נשוי לאשת יח"צ בשם דנה הדרי, שהתחזקה בעקבותיו בדת. הוא לומד גמרא, מניח תפילין ומתפלל שלוש פעמים ביום. בעקבות זכייתו ב"מאסטר שף", הוא נחשב למרצה מבוקש בגרמניה והשנה אף הוציא שם ספר מתכונים של בישול ישראלי.

אנסטסיה מיכאלי

אנחנו מכירים אותה: כחברת כנסת לשעבר ואשת תקשורת.

לפני הגיור: היא נולדה בשם אנסטסיה מיכאלבסקי וגדלה בלנינגרד (כיום סנט פטרבורג) בבית נוצרי עני, לאב ימאי ואם מורה. בגיל 19, אחרי שכבר למדה באוניברסיטה הנדסת אלקטרוניקה, זכתה בתארי יופי והפכה לדוגמנית. במסגרת תערוכה בנושא טלקומוניקציה, הכירה את יוסי סמואלטון, יליד לטביה, מהנדס אלקטרוניקה וישראלי. הוא היה אז בהליכי גירושין והרומן בין השניים התהדק. כשאנסטסיה הייתה בת 22, עלתה בעקבותיו לישראל. הם נישאו פעמיים: לראשונה בשנת 97', כשעלתה לארץ, ובפעם השנייה לאחר שסיימה את תהליכי הגיור.

ברוכה הבאה ליהדות: מיכאלי השקיעה שלוש וחצי שנים בגיור אורתודוכסי, אותו סיימה בהצלחה. לאחר שהפכה באופן רשמי ליהודיה, היא ויוסי נישאו בשנית, הפעם כהורים לשלושה. למרות שבתחילת הדרך לא הקפידה על אורח חיים דתי, היא ובעלה האמינו למן הרגע הראשון במצוות פרו ורבו והביאו עד היום שמונה ילדים לעולם. את הילדים הם שלחו לבתי ספר דתיים "כדי שיכירו את השורשים שלהם". אחרי הפרישה מפוליטיקה, מיכאלה ומשפחתה עברו לחיות בנחלת יהודה. היא התחזקה בדת, מקפידה על כיסוי ראש ומנהלת אורח חיים דתי.

אולסי פרי

אנחנו מכירים אותו: ככדורסלן עבר ואחד משחקני הרכש הזרים הטובים ביותר שאי פעם שיחקו בישראל.

לפני הגיור: הוא נולד וגדל בניו יורק. את גורלו עם היהדות קשר במהלך הקריירה המזהירה בת התשע שנים שלו במכבי תל אביב. נחשב לפופולארי מאוד גם בזכות כישרונו הרב ולא מעט תודות לרומן המתוקשר שניהל עם הדוגמנית תמי בן עמי ז"ל. עד שהגיע לישראל ב-1976 לא ידע דבר על המדינה ועל יהדות, אבל לדבריו החוויה הישראלית ואהבת הקהל שינו את חייו לגמרי.

ברוך הבא ליהדות: את הגיור הוא עבר בברוקלין ב-1978 על ידי שלושה רבנים אורתודוכסים מהקהילה "דגל ישראל תפארת ירושלים" בברוקלין. ברית מילה הוא לא היה צריך לעבור, מאחר והגיע מוכן, כמו שאומרים. הוא קיבל גם שם עברי: אלישע בן אברהם. לאחר שהסתבך בפרשת סמים וריצה עונש מאסר בן עשור, שב לישראל לימים הסתבך בפרשת סמים, ריצה עונש מאסר בן עשר שנים ואחריו שב לישראל: "זה הבית היחיד שלי, אמר. כיום, בגיל 64, הוא עובד בחברת המבורגרים ומנהל מחנה כדורסל בווינגייט.

רות גונזלס

אנחנו מכירים אותה: כדוגמנית, נערת הגלגל המיתולוגית שלימים הפכה לסלב המחלטרת כמנחת טלוויזיה.


נערת הגלגל המיתולוגית עברה גם היא גיור כהלכה. גונזלס. צילום: יח"צ

לפני הגיור: גונזלס התגיירה בנסיבות רומנטיות - היא התאהבה בצעיר ישראלי בשם קובי אהרוני, שביקר בחנות בגדים בה עבדה בניו ג'רזי. בת להורים ממוצא פורטוריקני וילידת ארה"ב. אחרי שפגשה את אהרוני, עלתה בעקבותיו לישראל בגיל 23.

ברוכה הבאה ליהדות: את תהליך הגיור החלה כשנה לאחר העלייה ארצה, והוא ארך שנה נוספת. במקביל, למדה עברית. היא וקובי נישאו ונולד להם בן, אך לבסוף התגרשו. למרות קריירה טלוויזיונית שנראתה מבטיחה, היא נאלצה בהמשך להסתפק בתפקידים קטנים בסדרות כמו "סיטי טאוואר" ובהצגות ילדים. הקריירה דעכה ולבסוף היא עשתה הסבה לייצוג חברות היי-טק והנחיות אירועים בישראל ובחו"ל. נישאה בשנית ובשלישית והייתה גם לאחת הישראליות היחידות שקלטת סקס אותנטית שלהן הופצה ברבים, כנראה ללא רשותה.

אורנה פורת

אנחנו מכירים אותה: כשחקנית ובמאית, כלת פרס ישראל, מקימת תיאטרון הילדים "אורנה פורת".

לפני הגיור: היא נולדה בגרמניה כאירנה קליין, בת לאב קתולי ואם פרוטסטנטית, אבל בצעירותה הגדירה את עצמה כאתיאיסטית והייתה חברה בתנועת "הנוער ההיטלראי". אחרי לימודי משחק ובעקבות השתלבות בתיאטרון מקצועי, נחשפה בימי השלטון הנאצי למצבם של היהודים בשואה והחליטה שהיא לא יכולה להישאר על אדמת גרמניה. בתום המלחמה היגרה לרוסיה, שם הוזמנה לחקירה אצל קצין בבריגדה היהודית, בשם יוסף פרוטר, לימים מבכירי קהיליית המודיעין בישראל. האהבה ניצתה והיא עלתה בעקבותיו ב-1947 לישראל.

ברוכה הבאה ליהדות: תחילה הסתפקה בשיעורי עברית, במקביל לעבודה בתיאטרון. מחשבות על גיור עלו כשבע שנים מיום חתונתה, אחרי שלא הצליחה להיכנס להיריון והחליטה לאמץ, פורת רצתה שילדיה יגדלו כיהודים. הליכי הגיור, לדבריה, היו משפילים. על סוף התהליך סיפרה: "זו הייתה פארסה. הייתי צריכה להופיע בפני שלשה רבנים ולשכנע אותם שאני יהודייה כשרה, אחר כך קפצתי למקווה והתחתנתי ברבנות. עשיתי שקר בנפשי, אני הרי אתיאיסטית מוחלטת, עשיתי שם הצגה שלמה על כמה שהבית כשר ופסח עושים רק אצלי. שיקרתי על ימין ועל שמאל. לולא פחדתי לסכן את כל האימהות, הייתי עושה מזה שערורייה ציבורית". החודש היא תחגוג יום הולדת 90.