במהלך המו"מ הקואליציוני התנדב נפתלי בנט להסביר לכל מי שהתעניין, ש"הבית היהודי" לא ממש מוטרדת ממו"מ מדיני אפשרי עם הפלסטינים. בשיחות ארוכות שהיו לו עם יאיר לפיד ועם אחרים הצהיר בנט, חזור והצהר, שהוא יפרוש מהקואליציה רק ביום בו תישלף היתד הראשונה מהתנחלות כלשהי בשטחים. עד אז, אמר, שידברו ויעשו מה שהם רוצים.

- הערב: השרים יאשרו את שחרור המחבלים

זו הייתה ההתחייבות שהביאה לייסוד הברית ההיסטורית ההיא בינו לבין לפיד, זו הייתה ההצהרה שאפשרה לבית היהודי, למרות הקיצוניות המופלגת של רבים בו, להיכנס לקואליציה ולהתענג על מנעמי השלטון.

הבטחותיו אלה של בנט מופרות בעצם הימים הללו הפרה גסה. מצטרפת להפרה הזו גם עזות מצח נדירה וקיצוניות בלתי נתפסת, שמאפשרות לדוברי המפלגה השונים להתיר את דמה של שרת המשפטים ציפי לבני, להעליל עליה עלילות שווא מופרכות ולהפעיל נגדה מערכת הסתה משומנת וחסרת אחריות.

ביום שישי בבוקר תקף צעיר חובש כיפה את ח"כ אלעזר שטרן, אלוף במילואים וחבר סיעת התנועה של לבני, בבית הכנסת שלו במצפה הושעיה. "על מה שאמרת על הרב דב ליאור", אמר הצעיר לשטרן, לאחר שירק בפניו. זו יכולה להיות רק הסנונית הראשונה.

אנחנו מציינים בימים אלה 18 שנה לרצח יצחק רבין. גם אז הייתה הסתה קשה, ממנה התעלמו התקשורת, התעלמו רשויות החוק, התעלמו הפוליטיקאים (בעיקר בליכוד), עד שרבין נרצח. מתברר שלא למדנו כלום.


בנט - העדיף אסירים, לבני - העדיפה הקפאה. צילומים: מרק ישראל סלם, רויטרס

תזכורת: ביום שישי, 19 ביולי, הכריז שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי על חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, לאחר נתק בן למעלה מארבע שנים. באותו יום, בצהריים, הזעיק ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי סיעות הקואליציה ללשכתו, כדי לבשר להם על ההחלטה המתגבשת ולהסביר להם את הדילמה.

נתניהו, שאינו שוחר שלום מובהק, הבין שישראל חייבת לחדש את המו"מ עם הפלסטינים. מדובר בצורך קיומי של ממש, כדי לעצור את מסע הדה-לגיטימציה וכדי לסייע למאמץ האדיר שמושקע בעצירת הגרעין האיראני. לצורך זה, ישראל הייתה צריכה לקיים תנאי אחד מתוך שלושה: הקפאת בנייה למשך תשעה חודשים בשטחים, הצהרה כי המו"מ יתבסס על קווי 67' עם תיקוני גבול, או שחרור אסירי "טרום אוסלו".

כשהגיע תורו של בנט, הודיע יו"ר הבית הלאומי כי מבחינתו הכרה בקווי 67' או הקפאה הם עילה לפרישה מהקואליציה. אסירים? בנט נתן לנתניהו להבין שהוא לא יאהב את זה, אבל לא יפרוש. אגב, לבני, למשל, העדיפה הקפאה.

לבני מתנגדת עקבית ועקרונית לשחרור אסירים, היא גם לא תמכה בעסקת שליט, כשזו הובאה בפני אהוד אולמרט. יאיר לפיד, למשל, העדיף את קווי 67'. הניסוח יכול להיות מפותל ועמום, ולא לחייב את ישראל לשום דבר משמעותי. אבל לא לבני ולא לפיד איימו לפרוש מהקואליציה. בנט והבית היהודי היו הגורם ששכנע את ראש הממשלה שאין לו שום אופציה אחרת, למעט שחרור אסירים. וכך היה.


"הזכות המפוקפקת של לבני להיפגש עם עריקאת". צילום: רויטרס

עכשיו, מודיעים אנשי הבית היהודי כי לבני היא הגורם היחיד שבגללו משחררים את הרוצחים. מקבץ ההודעות לתקשורת שמשגרת המפלגה הזו בימים האחרונים נגד לבני, מתיר את דמה. הנה כמה דוגמאות: "שחרור מחבלים בתמורה לזכות המפוקפקת של לבני להיפגש עם עריקאת חמור ביותר"; או: "עם כל הכבוד, עצירת שחרור הרוצחים חשובה אפילו יותר מהצדקת קיומה של לבני בממשלה".

בבית היהודי לא מבינים שההיסטוריה כבר הוכיחה שיש בערוגות הפרא שלהם מספיק אנשים שעלולים להסיק מסקנות ולהגיע להחלטות שיובילו למעשים. אם הרוצחים המתועבים האלה משתחררים רק כי לבני בממשלה, אולי הגיע הזמן לשחרר את לבני מהקואליציה, או מהעולם, כדי לעצור את זה. הרי כבר היינו בסרט האימים הזה פעם, לא? מה גם שלבני, כפי שכבר נאמר פה, מתנגדת לשחרור רוצחים, ותמיד התנגדה. מי שאיפשר ואף כפה את המהלך הזה, הוא בנט. זו האמת הבלעדית, ואין בילתה.

במוצאי שבת, בחצי פה, מילמל אחד מבכירי הבית היהודי באוזני משהו כמו "נכון, ההודעות נגד לבני מיותרות, צריך להפסיק את זה". חמש דקות אחר כך, הפיץ ח"כ יוני שדבון את ההודעה הזו: "עדיף את ציפי לבני מחוץ לקואליציה, על פני סכנה לביטחון אזרחי ישראל".


ערוגות הפרא השתלטו על המדינה


ההתנהגות הזו של הבית היהודי מביאה אותי למסקנה שטעיתי. גם לפיד טעה. עדיף למכור את המדינה לחרדים, מאשר להפקיר אותה למטורפי הבית היהודי, לערוגות הפרא שהשתלטו לנו על המדינה. בבית היהודי לא מבינים עד לרגע זה למה בכלל צריך מו"מ. למה, בישורת האחרונה של הרגעים הכי מכריעים בגורל המערכה בת שני העשורים מול הגרעין האיראני, צריכה ישראל לנהל מו"מ מדיני עם הפלסטינים. לך תסביר להם. 

כל מה שהם רוצים זה לפוצץ כל סיכוי להדברות, אפילו כשמדובר בצומת גורלי כל כך בתולדותינו. מבחינתם, הכל כשר כדי לעצור את זה, גם להסית נגד שרת משפטים בישראל, גם להאשים אותה במחדל שהם עצמם אחראים לו, וגם לעצום עיניים מול הסכנות וההשלכות של המעשים הללו.

בבית היהודי יש יותר מדי אנשים שיושבים בתוך חבית של אבק שריפה, משחקים בגפרורים, ולא מבינים את גודל הסכנה. בניגוד לפעמים הקודמות, צריך להוקיע אותם לפני שמשהו יקרה, ולא אחריו.