השיפוט השערורייתי של אוריאל גרינפלד השבוע בבלומפילד עבר בשקט יחסי, כמעט מוחלט. נו מה, הרי הפועל תל אביב ורן בן שמעון שלה, שבירבר את עצמו לדעת מאז תחילת העונה והכניס את כולנו להפרעת קשב מרצון, הגיעו למצב שכל מילה שלהם בעניין תפנה לכיוונם את האצבע המאשימה ותפעל נגדם כבומרנג.

הרי ברור כשמש, יגיד כל ילד, שהאדומים צריכים לבוא בטענות רק אל עצמם: לא גרינפלד העביר את ערן זהבי למכבי, לא גרינפלד אחראי לניהול הכושל של המועדון, לא גרינפלד הביא את הרכש הזה מקפריסין, לא גרינפלד התעקש על מגן שמאלי ללא רגל שמאל, לא גרינפלד אסר על השחקנים לשחק דרך האגפים. זה גם לא גרינפלד שהמאיס את המועדון על אוהדיו כמו שזה רן בן שמעון הפסאודו-אינטלקטואל וחסר המודעות העצמית שבאמת האמין שהוא-הוא, ורק הוא, ימציא השנה את משחק הכדורגל מחדש.

ואחרי כל זה, עדיין קשה לי להשתחרר מהתחושה שמשהו רקוב מאוד בממלכת איגוד השופטים. השאלה שכל חובב כדורגל בישראל - גם אם הוא אוהד מכבי או בית"ר - צריך לשאול את עצמו השבוע, היא איך לעזאזל עברנו בכזאת שתיקה על שני הפנדלים האלה, שלא היו ולא נבראו והכריעו את תוצאת המשחק.


גרינפלד מוקף בשחקני הפועל. צילום: עדי אבישי

לא הייתי נדרש לנושא וטורח לכתוב את השורות האלה אם הייתי משוכנע ללא צל של ספק שמדובר בטעויות שיפוט, כמו למשל במקרה של לירן ליאני בדרבי, שבעקבותיה ניגש ערן זהבי לנקודה הלבנה וירה באוהדי הפועל. זו הייתה טעות לגיטימית - כמעט כל שופט בעולם היה שורק כאן לפנדל וגם האדם הביוני לא היה מבחין במבט ראשון שהעבירה בוצעה מחוץ לרחבה. אני מוכן להתחרות עם כל אחד בצעקות למען סובלנות כלפי שופטים שטועים בתום לב. אלא שבשבועות האחרונים אחזה בי משום מה ההרגשה שלא מדובר בטעויות ואין כאן שום תום לב.

אני מביט שוב ושוב בהילוכים החוזרים ולא מצליח להשליך ממוחי מחשבות מטרידות ופסולות כמו: את מי אוהד השופט, האם חלילה הוא או מישהו מטעמו הימר על תוצאת המשחק או האם הוא נתון להשפעות חיצוניות, שונות ומשונות. אני מביט ושוב ושוב בהילוכים החוזרים ואומר לעצמי שצריך להיות עיוור כדי לומר שמדובר בטעות שיפוט, שסביר יותר שמתרחש כאן לכאורה משהו הרבה יותר חמור. 

תשובה סופית לתהיות הנ"ל אי אפשר יהיה לקבל כל עוד לא תהיה מהפכה באיגוד השופטים, שבסיומה נהנה משקיפות מוחלטת של אנשי המשרוקית. זה כנראה לא יקרה כל עוד עסקן אפור כמו בן-ציון סלמן ושופט עבר מעורר מחלוקת כמו דני קורן מחזיקים שם את המושכות. נראה שבהחלטה לפנות את מקומם יעשו השניים טובה בעיקר לעצמם, כי לא אתפלא אם פרשת "שופטים באדום" הבאה תגיע לאזורנו ממש בקרוב, ביחד עם הסערה הבאה.