הצעת חוק יסוד משאל עם שהגישה הממשלה לאישור הכנסת - הקובעת חובת משאל עם להסכם מדיני הכולל ויתור על שטחים בריבונות ישראל בהם חל החוק הישראלי - עברה הלילה (בין רביעי לחמישי) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

ההצבעה נערכה אחרי דיון סוער בשעות הקטנות של הלילה, שכלל בין היתר התנצחות קולנית בין השר בנט לאופוזיציה אחרי שיו"ר הבית היהודי זעק מעל דוכן הכנסת שהוא מתנגד למדינה פלסטינית וחושב שלא ייצא מהמו"מ כלום.

דבריו של בנט הובילו לויכוח קולני בין יו"ר בל"ד ג'מאל זחאלקה, שאמר "היינו פה לפניכם ונהיה אחריכם", לחברי הבית היהודי, מה שגרר עימות ישיר שלו עם שרי הימין וראש הממשלה שחרג מהדיון וביקש להשיב לו קצרות מעל הדוכן ("אמרת 'היינו לפניך, ונהיה אחרייך'. החלק הראשון לא נכון. החלק השני לא יהיה").


בנט מעל דוכן הכנסת. מתנגד למו"מ. צילום: פלאש 90

חברי האופוזיציה הטיחו צעקות רמות בסגן השר אקוניס ובשר סער שסיכמו את הדיון, והאשימו את הממשלה בבריחה מאחריות וניסיון לסכל את התהליך המדיני שהיא עצמה החלה. 

בשעה 02:50 בלילה - הצביעו בעד הצעת תיקון חוק יסוד משאל 66 ח"כים ונגדה 45 ח"כים ללא נמנעים. ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתחליט לאיזו מוועדות הכנסת להעביר אותה להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

מייד לאחר מכן הצביעה המליאה בקריאה טרומית על הצעת חוק פרטית זהה של הח"כים יריב לוין (ליכוד), איילת שקד (הבית היהודי) ואורית סטרוק (הבית היהודי), שקיבלה את תמיכת הממשלה והוצמדה להצעת החוק הממשלתית שיותר מאוחר תאוחד איתה.

ב-02:57 בלילה הוכרזה התוצאה הזהה - 66 ח"כים בעד (נדרש רוב 61), 45 ח"כים נגד, ללא נמנעים. חבר אופוזיציה אחד, ח"כ פרוש מיהדות התורה, שהתנגד, היה בשירותים בזמן ההצבעות.

על אף שהחוק אינו חל על שטחי ממשל צבאי, היינו יו"ש, הוא חל ללא צורך בתיקונו על כל הסדר מדיני עתידי עם הרשות הפלסטינית משום שכל הסדר כזה כנראה יכלול חילופי שטחים.

לאחר ההצבעות, מליאת הכנסת המשיכה בסדר היום הארוך של יומה האחרון לפני הפגרה לתוך הלילה ובנוכחות דלה הרבה יותר.