הקמפיין שמובילים הבדואים ומנהיגי ציבור ערבים בישראל נגד חוק "פראוור" מצליח: לצד שתי העצרות המרכזיות שייערכו היום (ה') אחר הצהריים, האחת בצומת להבים בנגב (שעה 16:00) והשניה בצומת עארה-ערערה במשולש (17:00), מאות פעילי זכויות אדם ברחבי העולם ייצאו לצעדות ועצרות מחאה נגד החוק שנועד להסדיר את התתישבות הבדואית.

הבדואים טוענים כי מתווה פראוור "יביא לעקירה של 36 כפרים בדואים לא מוכרים, נישול 800 אלף דונם וריכוז 30 אחוזים מהאוכלוסייה באחוז אחד". מנגד, יוזמי החוק, שאותו הוביל השר לשעבר בני בגין, טוענים כי מתווה פראוור מציע להעניק לתובעי הבעלות על הקרקע פיצוי כספי או פיצוי במקרקעין (עד מחצית מהיקף השטח), ואף קובע שיש לפצות בשיעור של עד רבע מהיקף תביעת הבעלות גם את מי שלא מחזיקים כרגע בקרקע, מאחר שפונו ממנה בעבר על ידי המדינה.

לגבי הסדרת היישובים, קובע המתווה, כי יש לאפשר במידת האפשר הכרה ביישובים לא מוסדרים, אבל רק בתוך שטחים שיועדו לכך בתוכנית מתאר מחוזית, ועל פי כללי תכנון המונעים פריסת יישוב על שטח נרחב, באופן שלא יאפשר הקמת תשתיות יעילה.


הפגנה בבאר שבע נגד תוכנית פראוור, באמריקה ובאירופה גם יצטרפו. צילום: יאסר עוקבי

השבוע רמז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחה בשולי הדיונים על תקציב המדינה עם ח"כ טלב אבו עראר (רע"מ-תע"ל), על כך שהחוק כנראה לא יעבור, כשאמר "החוק לא אושר סופית".

במקביל, ארגון אמנסטי קרא לממשלת ישראל לא להשתמש בכח נגד המפגינים נגד המתווה. פיליפ לותר, מנהל אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל, אמר כי "מתווה פראוור, שתכליתו גירוש עשרות אלפי בדואים מבתיהם בדרום ישראל, הוא דוגמה זועקת למדיניות האפליה נגד המיעוט הפלסטיני בישראל, ויש לבטל אותו".

לותר ציין את השימוש המופרז בכח בהפגנת יום הזעם ב-15 ביולי נגד מפגינים בבאר שבע, בסכנין ובמזרח ירושלים, שמהווה לדבריו "סימן מסוכן לאי כיבוד זכויות האזרחים הפלסטינים מצד ישראל, שמוחים בדרכי שלום".

אמנסטי אינטרנשיונל ציינה בהודעתה, כי "מתחילת 2013 הרסו השלטונות בישראל 140 בתים לבדואים בנגב, וב-16 ביולי נהרס כפר אל-עראקיב, שוב זה יותר מ-50 פעם".

באירופה ייערכו הפגנות נגד המתווה בדבלין ובלונדון מול שגרירויות ישראל, תחת הסיסמא "נגד הטיהור האתני של מתווה פראוור". בנוסף, ייערכו הפגנות משותפות של "הבית הפלסטיני" ו"קולות יהודים עצמאיים - קנדה" בטורנטו, במתחם הקונסוליה הישראלית.

בוושינגטון, ייערכו פעילויות מחאה מול משרד החוץ. משם ייצאו המפגינים בצעדה לעבר הבית הלבן ומטה איפא"ק. את הפעילויות מארגנים "נשים למען השלום" ו"סטודנטים נגד האפרטהייד הישראלי". גם בברזיל תיערך הפגנה נגד המתווה.