צבוע ומסכן את חיי אזרחי ישראל - כך כינתה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) את מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, במכתב ששיגרה אליו היום.

שקד פתחה את מכתבה בהסבר, לפיו חומרת המצב אינה מאפשרת לה במגבלות התקינות הפוליטית, וכי היא חשה צורך לומר דברים בלא גינוני נימוס.

"כשאתה מכריח את ישראל להיכנע לטרוריזם על ידי שחרור מחבלים רוצחים עם כל כך הרבה דם על הידיים, כאלו שארה"ב לא תחלום אפילו לשחרר, אתה לא רק נוהג בצביעות קיצונית, אלא גם עוסק בניסויים והימורים כשאתה מציב את חיי ואת חיי ילדיי בסכנה", כתבה.

חברת הכנסת אף שלחה עותקים מהמכתב אל שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, וכן אל שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן.


שקד. "קרי נוהג בטיפשות". צילום: מרק ישראל סלם

לדבריה, הלחץ האמריקאי שהופעל על מנת להביא לשחרור האסירים הוא אבסורד, היות וארה"ב עצמה מסרבת לשחרר את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, על אף שריצה כבר שנים רבות מעונשו בכלא. "הישראלים ישלמו את המחיר על שחרור הרוצחים המורשעים, לא קרי", הוסיפה שקד.

"איך אתה תישא את עול המחיר הנורא שאתה מוביל אותנו אליו?", כתבה. "אתה מכריח אותנו לקיים את שיחות השלום בתקופה שבה כל המזרח התיכון נתון בכאוס, בלי להבין שמתוך טיפשות, אתה מציב אותנו במצב בלתי אפשרי, שבו לא ניתן לבצע כלל ויתורים".

עוד כתבה שקד, כי הציפיות שמציב קרי מובילות לשלב מסוכן, שיכול להוביל לכך שהאזור כולו ייצא משליטה. את האיגרת חתמה בדברי תוכחה נוספים: "בארבע השנים האחרונות ישראל הייתה שקטה מתמיד", ציינה. "קרי מבצע את תפקידו בצורה אפקטיבית בהרבה כאשר הוא ממקד את תשומת לבו בסוריה ובמצרים, שם אנשים באמת נטבחים".