כלי תקשורת במצרים, שמקורותיהם מצוטטים גם בגרמניה ובמדינות נוספות באירופה, מדווחים ביממה האחרונה על הגברה משמעותית של התיאום הביטחוני והמדיני בין השלטון הזמני במצרים וההנהגה הצבאית בקהיר שמנהלת בפועל את המדינה כעת, לבין ישראל.

על פי הדיווחים, שליח ישראלי בכיר מטעם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, ביקר בליל שני השבוע בחשאי בקהיר ונועד במשך מספר שעות עם בכירים במערכת הביטחון המצרית לסדרה של תיאומים בנושאים הקשורים למצב הביטחוני בחצי האי סיני, להבנות ביטחוניות באשר לחופש הפעולה הישראלי בקרבת הגבול המצרי ולסיוע מודיעני ישראלי לצבא המצרי במאבקו נגד ארגוני הטרור האסלאמיים הפועלים בחצי האי.

ארגונים אלה הגבירו את פעילותם מאז הודחה תנועת האחים המוסלמים מהשלטון בקהיר על ידי הצבא ורק השבוע נטבחו 25 אנשי ביטחון מצרים בצפון סיני על ידי כנופיית חמושים. במקביל, חידד המטה ללוחמה בטרור במטה לביטחון לאומי את אזהרת המסע החמורה לסיני עבור אזרחי ישראל. הדיווח המצרי מתבסס על מקורות בנמל התעופה בקהיר שהבחינו בנציג הישראלי, בכיר מוכר במערכת הביטחון לדבריהם, בדרכו חזרה לישראל היום (ג') בבוקר.


כוחות מצריים בסיני. צילום: רויטרס

בישראל לא מגיבים לדיווח, אבל גורמים מדיניים לא מכחישים כי בין שתי המדינות קיים תיאום ביטחוני באשר למתרחש בסיני וכי הנספח הביטחוני להסכם השלום עם מצרים שמגביל מאד את סדר הכוחות המצריים בסיני הוא "גמיש ונתון למשא ומתן שוטף ונקודתי בין המדינות בתקופה הרגישה הנוכחית".

לשאלה האם ישראל מוטרדת מהדיווח ב"דיילי ביסט" בארה"ב לפיו הממשל האמריקני מתכוון להגביל את הסיוע הביטחוני למצרים בעקבות הדיכוי האלים של התנגדות תומכי האחים המוסלמים בערי מצרים לשלטון הצבאי, אומרים בירושלים כי "מדובר בעניין אמריקני-מצרי".

עם זאת, במערכת המדינית חוששים כי אם הצבא המצרי יחוש שגבו אל הקיר, הדבר יסכן את הסכם השלום ואת התיאום הביטחוני בסיני ולא מכחישים כי זאת אחת הסיבות להגברת התיאומים עם המצרים.

ה"ניו יורק טיימס" דיווח לפני מספר ימים כי ישראל מפעילה שתדלנות של ממש עבור הצבא המצרי במסדרונות הממשל האמריקני לבל ייפגע הסיוע למצרים, אבל בישראל הוכחשו הדברים בצורה נמרצת.