יוסי כהן, עד היום י' מהמוסד, מונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד היועץ לביטחון לאומי ויו״ר המטה לביטחון לאומי. נתניהו יביא את ההחלטה לאישור הממשלה ביום ראשון.

כהן כיהן בשנתיים האחרונות כסגן וממלא מקום ראש המוסד, ורואה את עצמו מועמד לרשת את תמיר פרדו כשזה יסיים את תפקידו בעוד כשנתיים וחצי, בהנחה שלא תוארך כהונתו. כהן, בן 52, הצטרף למוסד לפני כ-30 שנה ועשה את דרכו בארגון במגוון תפקידים, החל מקצין איסוף (קצ"א - המאתר, מגייס ומפעיל סוכנים), דרך ראש שלוחות מוסד באירופה ועד ראש אגף צומת - זה האחראי על איסוף המידע באמצעות הפעלת סוכנים ברחבי העולם.

כהן הוא חתן פרס ביטחון ישראל ובן מחזורו של ויקטור אוסטרובסקי, שגם מאזכר אותו בספרו. אחד ממכריו הגדיר את כהן כ"אדם אינטלגנטי, שאפתן ובעל קסם אישי רב היודע להסתדר עם אנשים. גם הסוכנים שהפעיל אהבו אותו".

כהן קיבל בצעירותו חינוך דתי אך חזר בשאלה במהלך עבודתו במוסד. הוא נשוי ואב לארבעה ילדים, הנחשב לקצין מודיעין מצוין ובעל ראיית עולם רחבה עם ניסיון בינלאומי. הוא יחליף בתפקיד את יעקב עמידרור שהחליט לפרוש מתפקידו בעוד כמה שבועות לאחר החגים.


יוסי כהן. צילום: משרד ראש הממשלה

נסיבות פרישתו של עמידרור מראשות המטה לביטחון לאומי מעולם לא נמסרו על ידו באופן רשמי, אבל בסביבתו של ראש הממשלה ידעו לספר על עימות חריף על רקע מקצועי בינו לבין השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, שראה בעמידרור ובמל"ל כפופים אליו אף שהחוק קובע כי רה"מ הוא הממונה הישיר והבלעדי על המל"ל. עמידרור קץ בדרישות השר ובגיבוי שקיבל מנתניהו והחליט לעזוב, גם על רקע חילוקי דעות עם רה"מ בסוגיות מדיניות ואסטרטגיות.

אישורו יובא בפני הממשלה אחרי שוועדת המינויים של נציבות שרות המדינה בראשות נציב שירות המדינה משה דיין אישרה את מינויו לתפקיד, כאשר בחודשים הקרובים יחל כהן בחפיפה עם עמידרור.

רה"מ נתניהו מסר: "יוסי כהן הוא בעל רקע וכישורים מיוחדים העושים אותו הראוי ביותר לתפקיד החשוב הזה. כהן שירת את מדינת ישראל בהצלחה רבה בשלושת העשורים האחרונים בתפקידי השטח והמטה אותם מילא במוסד. הוא מכיר היטב נושאי ביטחון ונושאים בינלאומיים חשובים".

"בשבועות הקרובים ימשיך למלא את התפקיד יעקב עמידרור, שממלא בהצלחה רבה את תפקידו בשנתיים וחצי האחרונות. עוד אכביר במילים על פועלו ועשייתו לביטחונה של מדינת ישראל אבל גם בהזדמנות הזאת אני מבקש להודות לו בשם אזרחי ישראל על העשייה הרבה להמשך ביצורה של מדינת ישראל. גם בעתיד נמשיך להסתייע בניסיונו וכישרונותיו הרבים כדי שימשיך לתרום לביטחונה ועתידה של מדינת ישראל", הוסיף.

נתניהו ימשיך בשבועות הקרובים לחפש יועץ מדיני במקום שגריר ישראל המיועד בארה"ב, רון דרמר, וראש סגל במקום גיל שפר, שהודיע על פרישתו.