גורם רשמי בארה"ב אמר היום (א') כי מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי ביקש מהאיחוד האירופי לדחות את החלת החרם על איזורי ההתנחלויות. החרם, שהגיע על רקע התסכול באיחוד מהמשך הבנייה בהתנחלויות, כולל איסור על מימון וסיוע לארגונים ופעילויות הנמצאים מחוץ לקו הירוק. כמו כן, על פי הגורם, קרא קרי לשרי האיחוד לתמוך במו"מ הישראלי פלסטיני להסדר מדיני, שיצא לדרך ב-29 ביולי לאחר שלוש שנות קיפאון מדיני. 

גורם בכיר במחלקת המדינה האמריקאית אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי קרי קרא לאיחוד לשקול דחייה של יישום ההחלטה על מניעת סיוע לארגונים הפועלים בשטחים. הגורם אמר כי "באיחוד הייתה תמיכה חזקה במאמציו, כמו גם פתיחות לשקול את בקשתו". 

קווי היסוד כוללים את שינוי מעמדם של גופים ישראלים הפועלים מחוץ לקו הירוק לכאלו שאינם זכאים למענקים מטעם האיחוד האירופי, כמו גם לפרסים או הלוואות מטעמו, החל מהשנה הבאה.


מתיישבים במאחז הבלתי-חוקי עוז ציון, שפונה בדצמבר אשתקד. צילום: פלאש 90

ראשי התנחלויות אמרו כי הסיוע שקיבלו מהאיחוד הינו בלאו הכי מינימלי. עם זאת, בישראל קיימת דאגה לגבי ההשלכות של חרם עתידי על יחידים או חברות בישראל המעורבים בעסקאות עם גופים הנמצאים בשטחים, ויוגדרו בעתיד כלא-חוקיים בעיני האיחוד. 

ביום א' צפוי קרי להיפגש עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן בלונדון. בהמשך, לאחר שיסיים את מסעו באירופה ביום ב', אמור מזכיר המדינה להיוועד גם עם ראש הממשלה נתניהו.