מחדל נוסף שנחשף במשפט אזרחי כנגד המכון לרפואה משפטית באבו כביר בתקופת כהונתו של פרופ' יהודה היס, מעלה חשד כבד לעבירות פליליות שבוצעו במקום תוך הסתרת מידע ממשפחות שכולות ופגיעה בכבוד הנפטר.

היום (א') חייבה השופטת יעל הניג מבית משפט השלום בתל אביב את פרופ' היס, הנהלת המכון הפתולוגי והקרן הפנימית לביטוחי ממשלה לשלם פיצויים בסך 150 אלף ש"ח למוחמד וחלימה שתווי, הוריו של הנער אימן שתווי שנהרג לפני כתשע שנים מנפילת משאית, בגין נזק רגשי.

על פי פסק הדין, את פניו של המנוח השחיתו ככל הנראה חולדות בעת שהיה בחדר קירור במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ובשקית שבה נעטף נותרו גללי חולדות. אלא, שלטענת ההורים איש מאנשי המכון לא יידע אותם בדבר ממצאי הגופה ואלו נחשפו בפניהם רק במהלך טקס ההלוויה בעת שעל פי דתם הם הסירו את הכיסוי מעל לפניו של בנם וגילו כי מי מעובדי המכון דאג לאפר אותו כדי לטשטש את סימני הנשיכות והכרסום.

הנהלת המכון ניסתה להטיל את האחריות על נהג האמבולנס שהוביל את הגופה ממרכז שניידר לילדים ובעת שמסרה במכון ביצע חתך בשקית כדי להראותה לשומר בכניסה וזאת במקום שיפתח את רוכסן השקית. אלא, שבבית המשפט נקבע כי במכון לרפואה משפטית הסתובבו בחדר הקירור חולדות וכי המכון נהג לבצע הדברה אלא שההדברה האחרונה בוצעה עשרה ימים לפני קרות האירוע.


היס, מקרה נוסף של טענות נגדו מתברר בבית המשפט. צילום: פלאש 90

על פי פסק הדין ביום ה-24 באפריל 2004 נפגע הקטין המנוח ממשאית שנפלה עליו והובא בשעה 20.00 למרכז שניידר לילדים. בשעה 21.10 נקבע מותו של המנוח וגופתו הועברה לחדר סמוך לחדר המיון שם נותרה על לשעה 03.00 לפנות בוקר. נהג האמבולנס הוביל את הגופה והביאה למכון לרפואה משפטית בתוך שק אטום סמוך לשעה 03.15 בבקר.

עוד עולה כי פרופ' היס ראה את הגופה לראשונה רק בשעה 09.30 בבקר כשש שעות לאחר שהגיעה למכון וביצע את הנתיחה בשעה 10.20 כשהוא מציין בדוח כי על פניו של המנוח נמצאו נשיכות שנגרמו על ידי מכרסמים ככל הנראה על ידי חולדות. "אנשי המכון או מי מהם איפרו את הפנים על מנת להסתיר את ההשחתה. הם לא הודיעו למשפחה דבר" נכתב בפסק הדין. "הגופה הועברה לידי המשפחה בעת ביצוע טקסי הקבורה הנהוגים אצל המשפחה, חשפו את פני המנוח ואז נגלו להם לראשונה ההשחתה והאיפור".

עוד נקבע בפסק הדין כי גופות המגיעות למכון לרפואה משפטית בלילה הינן בתחום ההפקר. "הגופות המגיעות למכון בשעות הלילה חשופות אם כך לסיכונים מוגברים, הן סיכוני הטבע והמקום והן סיכונים בהתנהלות אנושית".