בכיר איראני אמר היום (ד') כי הוא מזהה "פתח", בסכסוך בין איראן למערב סביב תוכנית הגרעין שלה . המגעים עד כה בין איראן למערב לא הניבו עד כה התקדמות, אבל עלי אכבר סלחי, ראש סוכנות הגרעין האיראנית, אמר כי הוא מצפה לפריצת דרך עד סוף השנה האיראנית, שתסתיים במרץ 2014.

"בשנה הזו, בחודשים הקרובים, אנחנו נראה פתח למשא ומתן בנושא הזה. אנחנו מצפים שבחודשים הקרובים נראה התחלה של תהליך של התקדמות בסוגיית הגרעין", אמר סלחי לפי סוכנות הידיעות "מהר".

סלחי, ששימש כשר החוץ בתקופתו של נשיא איראן הקודם, אחמדיניג'ד, אמר כי הבסיס להתקדמות בשיחות הונח כבר במהלך ממשלו של הנשיא הקודם. "עם המידע שקיבלנו לפני 7-8 חודשים, והאינדיקציות החדשות שאנחנו רואים אני מעריך שהשנה הקרובה תהיה טובה מאוד בעיקר בנושא הגרעין האיראני", אמר סלחי.


סלחי, נותן חלק מהקרדיט לממשל הקודם באיראן. צילום: רויטרס

דבריו של סלחי מגיעים יום לאחר שמנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, המחליט העליון בנושא הגרעין אמר כי הוא יגלה "גמישות" בכל הנוגע לדיפלומטיה.

עם זאת סלחי אמר כי הוא מפקפק בדיווח שאמר כי נשיא איראן רוחאני הציע לסגור את המתקן הגרעיני בפורדו. במתקן שנמצא ליד העיר קום, מועשר אורניום. "אני חושב שזה בלתי סביר שדבר כזה נאמר", צוטט סלחי.

שר הביטחון, משה בוגי יעלון, אמר היום בראיון בגל"צ כי ימים יגידו אם הדיפלומטיה בעניין איראן אכן תישא פרי. לדבריו, "עצם העובדה שרוחאני נבחר כנשיא, כמו גם המדיניות הנוכחית של איראן - מצביעים על המצוקה נוכח הסנקציות הכלכליות".

יעלון הוסיף כי איום צבאי אמין ולחץ כלכלי יקבעו האם המערב יצליח לנצל את המשבר באיראן כדי למצות מהלך דיפלומטי, באופן שבו האיראנים יוותרו על תוכנית הגרעין שלהם. לדבריו, "ימים יגידו אם המהלך הדיפלומטי יצלח. אנחנו מקווים שכן, אבל נערכים כאילו 'אם אני לי מי לי'"