על רקע ההודעה האמריקאית הדרמטית על התקרבות לאיראן, הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למשלחת הישראלית באו"ם להחרים את נאומו של נשיא איראן, חסן רוחאני. 

מלשכתו של נתניהו נמסר כי הוא הנחה את הנציגים הישראלים לנהוג כפי שנהגו בעצרת אשתקד ולהימנע מנוכחות באולם העצרת בעת דבריו של רוחאני. "למרות מתקפת החיוכים האיראנית, מדיניות הממשל בטהרן כלפי ישראל לא השתנתה", אמר.

עוד ציינו בלשכת ראש הממשלה את הראיון שהעניק בשבוע שעבר רוחאני לרשת NBC האמריקאית, ובו התחמק משאלה על הכחשת השואה. "כאשר מנהיגי איראן יפסיקו להכחיש את שואת העם היהודי, יחדלו לקרוא לחורבן המדינה היהודית ויכירו בזכותה של ישראל להתקיים, אז המשלחת הישראלית תגיע להופעותיהם בפני העצרת הכללית של האו"ם".

שר האוצר לפיד הגיב להודעת נתניהו ומתח עליה ביקורת: "ישראל אינה צריכה להצטייר כסרבנית סדרתית של משא ומתן וכמדינה שאינה מעוניינת בפתרונות בדרכי שלום. עלינו לתת לאיראנים להיות סרבני השלום, ולא להיראות כמי שאינם פתוחים לשינויים. יציאה ממליאת האו"ם והחרמה אינה רלבנטית בדיפלומטיה הנוכחית ומזכירה את האופן בו נהגו מדינות ערב כלפי ישראל", מסר לפיד.


נתניהו. לא נכנע לאופנסיבת הקסם. צילום: פלאש 90

גם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, התייחס לדבריו של הנשיא אובמה על פתיחת השיחות עם איראן. הולנד אמר כי הוא מצפה "למחווה קונקרטית" מאיראן שתראה כי הם אכן מוכנים לוותר על תוכנית הגרעין שלה. הוא הוסיף כי למרות העובדה שהוא ייפגש עם הנשיא האיראני, חסן רוחאני, הוא נותר מחויב לעמדתו נגד הפצתו של נשק גרעיני.

"צרפת מצפה מאיראן למחווה קונקרטית שתראה שהיא מוותרת על תוכנית הגרעין הצבאית שלה, למרות שברור שיש לאיראן את הזכות לפתח תוכנית גרעין אזרחית", אמר הולנד. "אני מאוד בעד דיאלוג, בדיוק כמו שאני בעד אי הפצה של נשק גרעיני".

רוחאני עצמו צפוי לנאום הלילה, שעות ספורות לאחר נאומו של נשיא ארה"ב, שאמר אחר הצהריים כי הוא מוכן למגעים מדיניים עם איראן, בעקבות ההצהרות המתונות שהשמיע רוחאני בימים האחרונים. "הוריתי לג'ון קרי (מזכיר המדינה) להגיע להסכם עם איראן", אמר אובמה. "המחסומים בדרך היו גדולים, אבל אני מאמין שצריך ללכת בנתיב הדיפלומטי. זה גם יעזור לאיראן לממש את הפוטנציאל שלה".

עם זאת, פגישה בין רוחאני לאובמה לא תתקיים במהלך עצרת האו"ם. בכיר בממשל אובמה אמר היום כי בבית הלבן היו מוכנים לקיים פגישה כזו, אך האיראנים הסבירו שפגישה ברמה הנשיאותית תהיה מסובכת מדי. 

אובמה התייחס גם לביקורו בישראל ולמשא ומתן המדיני: "כשהייתי בירושלים קיבלתי השראה מישראלים צעירים שהאמינו שהשלום אפשרי. אני מאמין שיש אמונה גדולה בישראל שהכיבוש לא מתאים לאינטרסים שלהם. הוא קורע את המרקם הדמוקרטי של ישראל, אבל יש להם גם זכות לחיות בשלום בלי שיירו טילים על הבתים שלהם".

אובמה. "הכיבוש קורע את המרקם הדמוקרטי בישראל". צילום: רויטרס

בלשכת ראש הממשלה לא הגיבו עד כה לדברי אובמה, אך שר התחבורה ישראל כץ תקף את הנאום בחריפות: "'קיומה של ישראל תלוי בקיומה של מדינה פלסטינית". זוהי בעיני אחת האמירות החמורות שהשמיע נשיא אמריקאי מעולם'", אמר כץ.

"אדוני הנשיא, קיומה של מדינת ישראל הוא בלתי מותנה ולא תלוי בפלסטינים. ארה"ב מסייעת לישראל אבל תמיד ידענו להגן על עצמנו בכוחנו שלנו. אנחנו שואפים לשלום, אבל לא ניקח סיכונים מיותרים ולא נלך לשום פתרון שיסכן את קיומנו".

חבר הכנסת יצחק הרצוג (העבודה) התייחס גם הוא לדברי אובמה, אך כצפוי - מן הזווית הנגדית לזו של כץ: "נתניהו צריך לבחור בין אובמה ומשפחת העמים לבין ציר דנון-לוין-בנט. גם בלי אובמה עלינו להבין שהיעדר פתרון מדיני בין ישראל לפלסטינים והמשך ההתגרענות של איראן הן שתי בעיות שעלולות לסכן את מדינת ישראל. 

"ישראל צריכה להחליט האם היא מובילה להסדר מדיני או מחכה שהסדר כזה יכפה עליה על ידי העולם. האופציה של המשך המצב הקיים אינה קיימת משום שהיא מסכנת את המשך קיומה של ישראל".