כתב העת הצרפתי "אינטליג'נס און ליין" חשף אתמול כי שלושה מתוך ארבעת הישראלים שנעצרו בחשד לתכנון הפיכה נגד המשטר בגינאה הם ויקטור קינן, גבי אלג'ים וגבי עציוני. שמו של החשוד הרביעי טרם פורסם. הארבעה נעצרו לפני כשלושה שבועות בטענה כי חברו לגורמי אופוזיציה כדי להפיל את שלטונו של הנשיא המכהן, אלפה קונדה.

כתב העת הצרפתי מדווח כי קינן מתגורר כ-20 שנה במדינה האפריקאית ועוסק בייצוג של כמה חברות ישראליות ובייעוץ לאנשי עסקים ישראלים המבקשים ליזום פרויקטים במדינה. פרטים לגבי אלג'ים ועציוני לא פורסמו.

גינאה מצויה בתקופה האחרונה בכותרות בשל המאבק הציבורי והמשפטי שהיא מנהלת נגד היהלומן הישראלי המיליארדר בני שטיינמץ, לאחר שהפקיעה מחברה שבשליטתו, BSGR, את הזיכיון לכרות עפרת ברזל בסימנדו, שנחשב למרבץ הברזל הגדול בעולם. העיתון הצרפתי "לה קנאר אנשנה" טען לפני כשבועיים כי שטיינמץ קשור לכאורה לגורמי אופוזיציה החותרים להפיל את השלטון, אך האחרון הכחיש בתוקף את הידיעה וטען כי הוא והחברה שלו נפלו קורבן למסע בינלאומי של השמצות, שמאחוריו עומדת ממשלת גינאה ויריבים עסקיים שלהם.

ה-FBI האמריקאי ומשטרות שווייץ, צרפת ובריטניה מנהלים בחודשים האחרונים חקירות בחשד כי קבוצת שטיינמץ זכתה בזמנו בזיכיון הכרייה לאחר ששילמה שוחד לפוליטיקאים ולפקידים בכירים במדינה האפריקאית. בדצמבר ייפתח בארה"ב משפטו של אזרח צרפתי שהיה קשור בעבר לקבוצת שטיינמץ בחשד שמסר הצעות שוחד וניסיון להשמיד ראיות.


גינאה גם הפקיעה לאחרונה את זיכיונו של בני שטיינמץ לכרות עפרת ברזל. צילום: רויטרס