מדד עולמי לעבדות מודרנית שפורסם על ידי ארגון זכויות האדם Walk Free מעלה כי כ-30 מיליון בני אדם ברחבי הגלובוס חיים בתנאי עבדות, נמכרים לתעשיית המין, מועסקים בלא תשלום בשל חוב ואף נולדים לעבדות, כך פירסמה היום (ג') רשת CNN-IBN. 

כמחצית מקורבנות העבדות מגיעים מהודו, שם נפוצו עבודת הכפייה במחצבות וכן סחר בבני אדם למטרות ניצול מיני. עם זאת, תופעת העבדות קיימת, על פי הדו"ח, בכל 162 המדינות שנסקרו על ידי הארגון שמקום מושבו באוסטרליה.

המספר שהוצג בדו"ח, 29.8 מיליון בני אדם, גבוה ממספרים שפורסמו בנסיונות קודמים לאמוד את מספר העבדים בתקופה הנוכחית ברחבי העולם. ארגון העבודה הבינלאומי מעריך את מניין העבדים בעולם בכמעט 21 מיליון. 

"גם כיום אנשים עדיין נולדים לעבדות. זוהי מציאות מטלטלת. הדבר קורה בעיקר במערב אפריקה ודרום אסיה", נכתב בדו"ח. "אחרים נלכדים או נחטפים לפני מכירתם, או שמירתם וניצולם - ל'נישואין', עבודות כפייה על סירות דיג, או כמשרתים. אחרים נופלים קורבן למעשי הונאה בהם מוצע להם שכר גבוה או חינוך".  


עובדי כפייה שחולצו על ידי הרשויות במחוז חנאן שבסין. צילום: רויטרס

המסמך מגדיר עבדות כחזקה, בעלות או שליטה בבני אדם ומניעת חופש מהם, וניצולם למטרות רווח או מין, לרוב באמצעות אלימות, כפייה או מרמה. ההגדרה כוללת עבדות המגובה בחוזה, נישואין בכפיה וחטיפת ילדים למטרות שירות צבאי. 

על פי הדו"ח, 10 מדינות לבדן מכילות שלושה רבעים ממקרי העבדות בעולם. אחרי הודו מדורגות סין, פקיסטן, ניגריה, אתיופיה, רוסיה, תאילנד, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, מיאנמר ובנגלדש.