ועדת השרים לחקיקה דחתה ברוב של 12 מתנגדים וקול אחד בעד את הצעת החוק להכרת זכותם של זוגות חד מיניים להינשא בנישואים אזרחיים. את נוסח ההצעה הגישה ח"כ סתיו שפיר (העבודה), והקול היחיד שהצביע בעדה בוועדת השרים היה קולה של שרת המשפטים, ציפי לבני.

שרי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו התנגדו לחקיקה, אך גם שלושת שרי יש עתיד החברים בוועדה הצביעו נגד - למרות שמפלגתם מקדמת את הצעת חוק "ברית הזוגיות", וטוענת כי תכלול בה סעיף המאפשר לזוגות חד מיניים להינשא.

הצעת חוק "ברית הזוגיות האזרחית", שאינה כוללת בינתיים התייחסות לזוגות חד מיניים, זוכה גם לתמיכת ישראל ביתנו. סיכוייה לעבור את ועדת השרים גבוהים יותר, למרות התנגדות נציגי הבית היהודי.


לפיד. "הצעה שיוצרת אפליה". צילום: מרק ישראל סלם

יו"ר יש עתיד, השר יאיר לפיד, נימק את הסתירה שבהתנגדות סיעתו להצעת החוק של ח"כ שפיר: "זאת הצעת חוק שבאה כביכול לעזור לאוכלוסייה הלהט"בית אבל מייצרת אפליה כלפי אוכלוסייה זאת והופכת אותם לאזרחים סוג ב', אני מתנגד לזה בכל תוקף".

למרות הסברים אלו, מעריכים גורמים במערכת הפוליטית כי הסיבה האמיתית להתנגדות שרי יש עתיד היא כוונתם לוותר על נישואים חד מיניים במסגרת הצעת החוק שהם מגבשים. לדברי אותם גורמים, חברי כנסת מיש עתיד שרצו לתמוך בהצעה של שפיר לא יכלו לעשות כן בגלל התנגדותו של לפיד. במפלגה מתכוונים לקיים משא ומתן עם סיעות הימין, במטרה להעלות את סיכויה של "ברית הזוגיות" לעבור בתמיכת הקואליציה כולה.

שפיר עצמה הגיבה הערב לנפילת הצעת החוק שלה: "ההצעה הוגשה לפני שלושה חודשים, בסופו של דבר הכל פוליטי. שמענו המון הצהרות מיש עתיד בנושא הזה ומצד כל מי שניסו להתחנף לקהילה הלהט"ב ובשעת המבחן כשלו".

"בראיון הבא לפיד יספר לכם שיש לו הצעת חוק רחבה יותר. מה שהוא לא יחשוף, זה שביום שבנט וליברמן יתנגדו לשילוב הקהילה הלהט"בית באותה הצעה, הראשונים שהזכויות שלהם יימחקו ממנה יהיו ההומואים והלסביות", הוסיפה שפיר. "יותר משחשובה ללפיד הקהילה הגאה, חשובים לו המשחקים הפוליטיים; ויותר משחשובה לו ברית הזוגיות, חשובה לו הברית עם בנט".


שפיר. "שמענו המון הצהרות מיש עתיד". צילום: מרק ישראל סלם

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', תקפה בחריפות את יש עתיד על ההתנגדות לחוק: "מצער ומקומם שאפילו בתחום היחיד שבו יכלה מפלגתו של לפיד לחולל שינוי עמוק בחייהם של בני אדם ולאפשר נישואים של בני אותו מין, כנהוג בעולם הנאור, הם מאפשרים לימין השמרני בממשלה להכריע אותם. לפיד ושליחיו דאגו להפלתה של הצעת חוק אשר אפילו אינה מאתגרת את הסטטוס קוו" אמרה יחימוביץ'. היא הבהירה כי העבודה תגיש בקרוב הצעת חוק נוספת משלה לנישואים אזרחיים שתאתגר שוב את הקואליציה בכלל ואת יש עתיד בפרט.