הרוחות מתלהטות סביב השיחות על תוכנית הגרעין עם איראן, ונראה כי במקום לאחד בין המדינות אל מול הרפובליקה האיסלאמית, נוצרות אי הסכמות באשר להסכם המיועד עמה. את עיקר המחלוקות ניתן לראות בעיקר במתיחות האחרונה שנרשמה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, למזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי.

לאחר שרק מוקדם יותר היום אמר קרי כי הוא "אינו בטוח שרה"מ מעודכן בפרטי המו"מ עם איראן", השיב נתניהו לעקיצתו של קרי. בעצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה אמר ראש הממשלה: "אני מעודכן בפרטי ההצעה לאיראנים, ומה שמוצע עכשיו הוא עסקה שבה איראן לא מחזירה לאחור את היכולת הגרעינית, ולעומת זאת משטר הסנקציות מוחזר לאחור".

"זאת עסקה רעה ומסוכנת", אמר נתניהו, והדגיש: "כשזה מגיע לביטחון העם היהודי אני לא אשתוק. זה לא יקרה במשמרת שלי". קרי, מצדו, אמר ביחס לארה"ב: "איננו טיפשים או עיוורים ונעמוד על האינטרסים שלנו ושל בעלות בריתנו".


קרי ונתניהו. צילום: רויטרס

על רקע השיח בין נתניהו לקרי, תגיע הערב לישראל מרכזת המו"מ מצד ארה"ב, תת שר החוץ וונדי שרמן, לישיבת עדכון עם ראשי המועצה לביטחון לאומי ומשרד החוץ. בפגישה ידונו הצדדים בנעשה בשיחות ז'נבה. 

הבוקר, לפני ישיבת הממשלה, סיפר ראש הממשלה כי שוחח בסוף השבוע עם הנשיא אובמה, נשיא רוסיה פוטין, נשיא צרפת הולנד, קנצלרית גרמניה מרקל וראש ממשלת בריטניה קמרון. "אמרתי להם שלפי כל המידע שמגיע לישראל העסקה המסתמנת היא רעה ומסוכנת. מסוכנת לא רק לנו, מסוכנת גם להם".

נתניהו הדגיש בדבריו כי העסקה עם איראן תוריד את לחץ הסנקציות, שנבנה במשך שנים. הוא ציין כי המתווה הנוכחי אינו מנטרל את יכולתה להעשיר אורניום וכן להשתמש בפלוטוניום. "בעסקה המוצעת אין אפילו פירוק של צנטריפוגה אחת", אמר.

"שאלתי את כל המנהיגים מה החיפזון? ביקשתי להמתין. טוב שזאת בסופו של דבר ההחלטה שהתקבלה", סיפר ראש הממשלה, "אבל אינני משלה את עצמי - יש רצון עז להגיע להסכם. אני מקווה שלא הסכם בכל מחיר, ואם הסכם אז צריך הסכם טוב ולא הסכם רע. אני מקווה שיגיעו להסכם טוב ואנחנו נעשה כל מה שביכולתנו כדי לשכנע את המעצמות ואת המנהיגים להימנע מהסכם רע".