המערב צפוי לחתום היום על הסכם עם איראן, שכפי הנראה יגרום לה להאט את תוכנית הגרעין שלה בטווח הקצר, אך בישראל ממשיכים להביע דאגה רבה באשר להשלכות העתידיות של החתימה בטווח הארוך.

מי שדואג גם כן הוא אלוף במיל' יואב גלנט, שכמעט ומונה לרמטכ"ל, וכיום משמש כיו"ר ארגון נכי צה"ל. גלנט התראיין בתוכניתו של ניב רסקין בגל"צ, ואמר בעניין האיראני: "הרכבת האיראנית דוהרת לעבר מנהרה. כאשר היא תיכנס לתוך המחסה, אל המנהרה, היא תיכנס בלתי חמושה, וכשהיא תצא - היא תהיה חמושה בנשק גרעיני. כמה זמן זה ייקח? לא יודע. אני חושב שהתהליך שנעשה היום הוא בעייתי כי הרכבת עוצרת להתחמש ולתדלק. אבל כשהעולם ירצה להכיל שוב סנקציות, והוא ירצה, זה יהיה מאוחר מדי".

גלנט הדגיש כי "האיראנים ומדינות המערב, וארה"ב בראשן, לא רוצים מלחמה או עימות. השאלה היא שאלת המחיר, כיצד מגיעים להסכם, כך שכל מנהיג יוכל להגיד ולחזור לעמו ולהגיד 'ניצחתי'".

"העולם ידע כבר הסכמים רעים בעבר, וחלק מהם התפתח לידי קטסטרופות. אני מקווה שזה לא יקרה, אבל ההסכם לא משחק לטובתנו. זה כלי בידי איראן להמשיך את תכניותיה, אם כי בקצב שונה", ציין גלנט.


"הרפז היה כלי בידיהם של אחרים", גלנט. צילום: פלאש 90

כשנשאל האם ישראל הייתה יכולה לנהוג אחרת, אמר גלנט: "צריך לזכור שאנחנו על פלטפורמה שנעה לכיוון מסוים. אנחנו שחקן, אבל לא בהכרח כזה שמשפיע על כיוון תנועת הפלטפורמה. ישראל עם עוצמתה וכוחה היא עדיין פרומיל מבחינת אוכלוסיית הועלם. אנחנו לא מנהלים את העולם מכאן". עם זאת, הדגיש גלנט כי "ישראל ידעה להגן על עצמה בכוחות עצמה, וזה המסר העיקרי של הציונות".

גלנט סירב להתייחס לאפשרויות של תקיפה על איראן, ואמר: "אני חושב שראוי שכאשר מדובר על עניינים מבצעיים, אני אשמור את זה לעצמי ואומר את הדברים כשאשאל בפורומים המתאימים".

בסיום הראיון התייחס גלנט לפרשת הרפז, הפרשה שבגללה, בין היתר, נמנע ממנו להיות רמטכ"ל, ואמר: "טוב שהרפז התנצל אבל לא הוא שצריך להתנצל, אנשים גדולים ממנו פעלו בעניין. אני מציע שנפקיד את העניין בידיים האמונות של משטרת ישראל, ואני מקווה שהחקירה הזאת תגיע לשורש העניין. הרפז הוא כלי בידיהם של אחרים. הוא לא יזם והוא לא נהנה מהתוצאות".