המשטרה הודיעה כי תזמן לבירור את חבר הכנסת טלב אבו עראר (רע"מ-תע"ל), שהפגין בשבת בכניסה לחורה שבנגב במסגרת המחאה נגד תכנית פראוור. בהפגנה של מתנגדי התכנית להסדרת יישוב הבדואים, אשר מעוררת סערה רבה, יידו מפגינים אבנים והציתו צמיגים.

במשטרה אמרו כי המפגינים הכינו מצבורי אבנים להשלכה, מילאו בקבוקים בדלק בתחנה הסמוכה והשליכו אותם על השוטרים ולכיוון הכביש.

הערב נערכה המשטרה בכוחות מתוגברים לקראת הארכת מעצרם של המפגינים. כוחות נפרשו בצומת חורה, בכביש 31 בין שוקת לערד ובצומת להבים. המשטרה ביקשה מבית משפט השלום בבאר שבע להאריך את מעצרם של 15 חשודים, שבהם שלושה קטינים. השופטת שרה חביב הורתה לשחרר שניים בלי ערובה ואת השאר בערבות. המשטרה, בעצה אחת עם פרקליטות מחוז דרום, החליטה לערער על כל השחרורים בערבות. בינתיים רק שניים מהעצורים שוחררו לבתיהם וצפויים מעצרים נוספים.


מפגין בעצרת בצומת חורה, אמש. צילום: רויטרס

אחד העצורים, עאטף אבו אל-קיעאן, טען כי היה בדרכו לעבודה כאשר נלקח למעצר. הוא סיפר כי הותקף בתחנת המשטרה והצביע על פגיעה בצווארו, שנגרמה מתקיפת אחד השוטרים. "כוח של מסתערבים נכנס בין המפגינים והוא שהחל ביידוי האבנים", סיפר אחד הפרקליטים המייצגים בהתנדבות את העצורים. בין העצורים גם פעיל חד"ש, אלדד ציון (24 מתל אביב, וכן אב ושני בניו מרהט. האב שוחרר ללא ערבות, אך המשטרה ערערה על החלטת בית המשפט לשחרר את בניו.

יו"ר רע"מ תע"ל, ח"כ אברהים צרצור, שליווה את העצורים משעות הבוקר, אמר ל"ישראל פוסט": "המעצרים הללו לא ימנעו מאתנו להפגין בעתיד בצורה חוקית נגד תוכנית הגירוש של בגין-פראוור. בית המשפט מצא שאין צורך בהארכת מעצרם של העצורים, אולם המדינה ממשיכה בשלה ומערערת לבית המשפט המחוזי על ההחלטה. מה שהתרחש ביישוב חורה בשבת הוא נורת אזהרה כלפי הממשלה שמתעלמת מהתושבים".