עדכון אחרון: 22:43

"אני מקווה שנוכל להתגבר על הפערים בין ישראל לטורקיה בעתיד הקרוב", כך אמר היום (ה') השר להגנת הסביבה וחבר הכנסת מטעם "התנועה" עמיר פרץ בפתיחת ועידה הנערכת באיסטנבול. פרץ הוא השר הישראלי הראשון המבקר בטורקיה מאז התרופפות הקשרים בין המדינות במאי 2010, לאחר משט ה"מאווי מרמרה" לעבר רצועת עזה, שהסתיים במותם של תשעה פעילים טורקים. 

פרץ הגיע לטורקיה על מנת להשתתף בכנס בן ארבעה ימים שאורגן על ידי האו"ם ויעסוק במצב איכות הסביבה בים התיכון וחופיו. "אזרחי ישראל וטורקיה גם יחד מקווים כי ממשלותיהם יגיעו להסכם בקרוב", אמר פרץ לעיתונאים במקום. 

פרץ אף נפגש עם מקבילו הטורקי ארדואן באירקטאר, והיה לבכיר הישראלי הראשון שנפגש עם שר טורקי מאז אירועי המרמרה.  


פרץ. "מקווים להגיע להסכם בקרוב". צילום: פלאש 90

פרץ התייחס לנושא הישראלי-פלסטיני, ואמר כי "אני בהחלט מאמין כי לפלסטינים זכות למדינה עצמאית על פי פתרון 'שתי מדינות לשני עמים'". הוא אף התייחס להסכם הראשוני שנחתם בין המעצמות לאיראן בשיחות הגרעין בז'נבה בחודש שעבר, ואמר כי הוא מקווה שלעסקה לא תהיה השפעה שלילית על המו"מ הישראלי-פלסטיני. 

לאחר תיווך אמריקאי הסכימה ישראל להתנצל בפני טורקיה על הרוגי משט המרמרה. לפני כן דחו בירושלים את הדרישה הטורקית להתנצלות, והתעקשו כי האירוע המדמם נגרם כתוצאה מנסיון לפגוע באנשי צה"ל. לדברי ישראל, המצור שהושת על עזה נועד למנוע הברחות נשק לרצועה. 

יחסי ישראל-טורקיה, שנחשבו בעבר לברית משמעותית ביותר במזרח התיכון, מוסיפים להיות קרירים מאז ההתנצלות, לפחות ברמה המדינית המוצהרת. בחודש אוגוסט האשים ראש ממשלת טורקיה טאיפ ארדואן את ישראל במעורבות בהפיכה במצרים נגד הנשיא ואיש תנועת האחים המוסלמים מוחמד מורסי.