הפלסטינים דחו את סידורי הביטחון שהציע מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי כחלק מהסכם שלום עתידי עם ישראל, כך מסר הערב (ה') גורם רשמי ברשות הפלסטינית לסוכנות הידיעות רויטרס לאחר פגישתו של קרי עם נציגי הרשות ברמאללה.

הגורם, שהסכים להתראיין בתנאי שלא ייחשף, סירב להרחיב על התנאים שהוצעו על ידי קרי, אולם אמר כי קרי הציגם ליו"ר הרשות אבו מאזן לאחר שדן בהם בפגישה נפרדת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הצד הפלסטיני דחה את סידורי הביטחון שהוצעו מאחר ואלו רק יובילו להארכה ושימור של הכיבוש", אמר הגורם. 

דיפלומטים פלסטינים אחרים אמרו כי "הצעת קרי מנציחה את משטר ההתנחלות והכיבוש ומעניקה לישראל דריסת רגל במה שאמורה להיות ריבונות פלסטינית בלעדית. לא נוכל לקבלה כפי שהוצגה".

לאחר הפגישה עם אבו מאזן הגיע קרי למלון מצודת דוד, ואמר כי "יש עדיין סוגיות שצריך ליישב בעניין סידורי הביטחון וייתכן שאשוב לאיזור בעוד שבוע. לשני הצדדים עדיין יש אינטרסים לקדם את המו"מ".


קרי ואבו מאזן ברמאללה. צילום: רויטרס

מוקדם יותר נפגש קרי עם נתניהו בירושלים, ולאחר שהתייחס להסכם עליו חתמו המעצמות עם איראן בוועידת הגרעין בז'נבה, אמר על המו"מ הישראלי פלסטיני כי "אני מאמין שאנחנו מתקדמים בצורה מסויימת. הצדדים נשארים נאמנים לתהליך וגם כאן אני מבהיר - ביטחונה של ישראל הוא יסוד בתהליך".

"הגנרל ג'ון אלן, שהוא אחד המצביאים המנוסים שלנו, עוסק בניתוח האתגרים הביטחוניים של התהליך הזה. הנשיא אובמה הציב אותו בתפקיד המיוחד הזה כדי לזהות את האיומים הפוטנציאליים ולהציע הסדר ביטחון שיבטיחו את ביטחונה של ישראל".