כחמישים עצירים טרם שבו למתקן השהייה "חולות" בנגב מאז עזבו את המקום ביום שבת, כך על פי שירות בתי הסוהר. 50 המהגרים היו בין 200 השוהים שעזבו את המקום אתמול, היום המלא הראשון בו הופעל המתקן. 

"ביום חמישי החל שב"ס להעביר את העצורים מכלא סהרונים הסמוך למתקן הפתוח 'חולות'. ביום שישי בערב שהו 483 בני אדם במתקן", כך לדברי שב"ס.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי המהגרים יימצאו ויושבו למתקן, אולם לא פירטו באשר לפעולות שיינקטו לשם כך. ביום שלישי אמרו ברשות כי לידיהם הועברה רשימה ממשרד הפנים, המכילה את שמות האסירים מכלא סהרונים שהועברו למתקן הפתוח חולות. 

העברת הכלואים מסהרונים לחולות נעשתה בעקבות החוק למניעת הסתננות שהתקבל בכנסת ביום שלישי. החוק מאפשר למדינה לעצור ללא משפט לתקופה של שנה מהגרים אשר נכנסו לישראל באופן לא חוקי, ולהחזיקם במתקן הפתוח, ששעריו נסגרים בלילות.  


צילום: תומר נויברג, פלאש 90

החוק החדש שנועד להגביל את הכניסה לישראל מגיע לאחר שבית המשפט העליון פסל בחודש ספטמבר את התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות, בטענה שאינו חוקתי. החוק החדש הפחית את תקופת המעצר ללא משפט משלוש שנים לשנה אחת. 

תפוסת המתקן עומדת כעת על מקסימום של 1,000 בני אדם ובחודשים הקרובים תוגדל ל-3,000. על פי נתוני ממשלת ישראל, בישראל נמצאים כ-53,000 מהגרים מאפריקה, רובם מאריתראה וסודן. 

יום לפני פתיחת המתקן אמרו ברשות האוכלוסין וההגירה כי פתיחתו תסייע למאמץ המתמשך להעניש ישראלים המעסיקים מהגרים אפריקאים שלא כדין, לא רק באמצעות קנסות, אלא גם ע"י הגשת כתבי אישום. 

בסוף חודש נובמבר אישר הקבינט תוכנית להתמודדות עם הגירה בלתי חוקית לישראל, שצפוייה לעלות כ-440 מיליון שקלים. לדברי גורמים בממשלה, התוכנית כוללת תמריצים כספיים למהגרים שיעזבו את ישראל ביוזמתם - התשלום ל"עוזבים מרצון" יוגדל מ-1,500 דולר ל-3,5000 דולר. התוכנית כוללת גם יצירת 550 משרות ממשלתיות חדשות על מנת להתמודד עם נושא ההגירה הבלתי-חוקית, ביניהן איוש מתקן השהייה החדש.