כ-150 מסתננים שנטשו שלשום (ש') את מתקן השהייה הפתוח "חולות" בנגב, החלו הבוקר בצעדה מבאר לירושלים. המסתננים שעזבו שלשום בצהריים את המתקן והיו אמורים לשוב אליו על פי החוק באותו ערב בשעה 22:00 - צעדו עשרות קילומטרים מאזור קציעות לתחנה המרכזית בבאר שבע.

המסתננים התקבצו באזור התחנה המרכזית בעיר וסירבו לעזוב את המקום. פעילים בארגוני סיוע לזרים סייעו להם במהלך הלילה, אותו העבירו במקלט גדול. הבוקר הם פתחו בצעדה רגלית מתוקשרת, כאשר היעד הוא משכן הכנסת בירושלים. "אנחנו רוצים שיקשיבו לנו. אין לנו כוונה לעשות רע", סיפר מסתנן מסודאן שחצה את גבול מצרים לפני כשנה וחצי.

לטענת פעילי זכויות אדם הצעדה הארוכה במזג האוויר הקר גרמה לשלושה מהצועדים לחוש ברע והם פונו לטיפול רפואי בבית החולים. את המסתננים ליוו ניידות של משטרה ורשות ההגירה והאוכלוסין, אך בשל החוק המתיר לעצור את השוהים במתקן השהייה הפתוח רק 48 שעות מרגע עזיבתם - עדיין לא נעשו מעצרים, והרשויות נערכות לבצע אותם מחר ולהחזיר את המסתננים למתקני השהייה.


מסרבים לקבל את ההחלטה, המשטרה לא יכולה לעצור אותם עדיין. צילום: רויטרס

המסתננים המצויים ב"חולות" הועברו לשם רק בסוף השבוע (483 בסך הכל), לאחר ששהו לפני כן במתקן המשמורת הסגור "סהרונים". העברתם התאפשרה בעקבות חקיקת "חוק המסתננים" החדש שהחליף את החוק הקודם שנפסל על ידי בג"ץ בנימוק שאינו חוקתי. ארגוני סיוע מיהרו לעתור לבג"ץ נגד החוק החדש שאושר לפני שבוע במליאת הכנסת.


יונתן יעקובוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית הגיב בחריפות: "שוב מוכיחים הארגונים כי הם לא יקבלו כל הסדר לבעיית המסתננים, מידתי ומתון ככל שיהיה, זולת מתן מעמד של קבע לעשרות אלפי מסתננים לא חוקיים, שלרובם המכריע אין כל עילה חוקית או מוסרית לשהות בישראל".

במשרד הפנים וברשות ההגירה טענו שהעזיבה ההמונית של המסתננים היתה צפוייה לנוכח המעבר למתקן פתוח לאחר תקופה ממושכת בה שהו במתקן סגור. עם זאת, נראה שמספרם הגבוה של הנוטשים הפתיע.

מרשות ההגירה נמסר בתגובה: "ארגוני הזכויות פועלים בניגוד לנקבע בחוק ומסייעים למסתננים להפר את החוק. אין ספק שהחלטתם שלא לשוב אינה נובעת בגלל איכות המתקן או התנאים בו. כדבריהם, הם פשוט רוצים לעבוד".

ברשות גם דחו את הטענות נגד החוק החדש: "הליך כתיבת והכנת החוק היה ארוך ומעמיק ונעשתה בהכנתו עבודה משותפת בממשלה, בוועדת הפנים ובמליאת הכנסת. החוק עבר ברוב גדול רק לפני מספר ימים והעותרים לא חיכו ליישומו, אלא הציגו בעתירה את מדינותם ועמדתם הידועה. בכל מקרה, המדינה תשיב לעתירתם".

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד) הזהירה: "אני מקווה שימתינו למסתננים ניידות משטרה והם יעצרו ויועברו בחזרה למתקן השהייה בדרום. המשך הצפצוף על החוק יעביר מסר חמור של פגיעה בשלטון החוק".