יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין סירב היום (א') לבקשתו של חבר הכנסת חנא סוויד (חד"ש) להציב עץ אשוח בכנסת לרגל חד המולד. במכתב ששלח לסוויד, הח"כ הנוצרי היחידי בכנסת, הוסיף אדלשטיין כי אין מניעה שעץ אשוח יוצב בלשכתו שלו או בחדרה של סיעת חד"ש.  

"איני רואה לנכון להורות על הצבת עץ אשוח כמבוקש בפנייתך", כתב אדלשטיין לסוויד. בתגובה אמר סוויד כי התאכזב מתשובתו של אדלשטיין: "ציפיתי ליותר פתיחות מיו"ר הכנסת. אני חושב שהוא חש לחץ מקבוצות קיצוניות בקרב הימין והמפלגות הדתיות". 

סוויד אמר גם כי עץ חג מולד יכול היה להיות "הזדמנות להדגיש את מעמדה המיוחד של הכנסת כמוסד רשמי, אך גם פלורליסטי, בו חברי כנסת ערבים, ביניהם נוצרים, נבחרים על ידי הציבור, וישנם נציגים מכל חלקי האוכלוסיה".

סוויד הוסיף כי הוא מקווה שהחלטתו של אדלשטיין לא תשמש תקדים עבור מוסדות ציבוריים אחרים: "המרחב הציבורי לא שייך רק לרוב היהודי. עליו להראות גם קבוצות אחרות". 


חג המולד בירושלים אשתקד. צילום: רויטרס

בשבוע שעבר כתב סוויד במכתב לאדלשטיין: "אני רואה בהצבת העץ מחווה כלפי חברי הכנסת והאזרחים הנוצרים בישראל, וסמל התחברות לעולם הנוצרי בכלל". הוא הוסיף כי "הצבת עץ אשוח בבית הנבחרים תהיה אמירה ברורה נגד ההסתה ומעשי הוונדליזם השונים שנעשו נגד כנסיות ומסגדים בשנים האחרונות, ע"י גורמים גזעניים קיצוניים".

לדבריו של סוויד, רבים מיהודי ארה"ב מציבים עצי אשוח בביתם. הוא אמר גם כי באופן מסורתי נוהגים העומדים בראש הכנסת לקחת חלק במנהגים הקשורים באיסלאם כמו ארוחת סיום צום חודש הרמדאן. 

גיל הופמן (ג'רוזלם פוסט) ויובל בגנו (ישראל פוסט) תרמו להכנת הידיעה.