מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו חשף היום (ג') לראשונה בוועדה לביקורת המדינה בעניין ריבוי הזיהומים בבתי החולים, כי 40 מיליון שקלים הוקצו לתמרוץ בתי-חולים על מנת שינקטו צעדים למניעת זיהומים.

לדבריו, "האוצר אכן נותן תקציבים ותוספות, אך הן לא מספיקות, בעיקר כי אין לאוצר ראייה מערכתית בנושא תקצוב במערכת הבריאותית". 

הדיון התנהל לאור דו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני מספר חודשים, ובו נכתב בין היתר כי בין 4,000 ל-6,000 אזרחים מקפחים את חייהם מדי שנה עקב זיהומים שנגרמים בעיקר מחוסר היגיינה ותנאי אשפוז גרועים.   

נציג המבקר שמואל גולן ציין כי "המספרים המופיעים בדו"ח מבקר המדינה חייבים להדליק נורה אדומה לכולנו, ומחייבים את משרד הבריאות לפעול מידית ובצורה נוקשה". עוד ציין גולן כי "יש לבחון את מיגור התופעה ע"י מתן תמריצים" וכי "סוגיית היגיינת-הידיים היא על גבול מחדל". 


בית החולים ברזילי. צילום ארכיון: פלאש 90

יהודה כרמלי, מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומים, אמר כי נעשים מאמצים להגיע לסטנדרטים אירופאים, וזאת ע"י מיטב הטכנולוגיות האפשריות. החזאי דני רופ, שהגיע "תחת שני כובעים" - כנציג האגודה לזכויות החולה וכ"בן לאב שסבל מזיהום שהסתבך טרם מותו", הציג חוויה אישית כואבת ועמד על כך "שהתנהלות נכונה יכולה למנוע העברת זיהומים עתידית". גם נציגי בתי וקופות החולים הדגישו חוסר בכוח-אדם ובתקציבים מתאימים. 

נציג האוצר שלמה פשקוס ציין כי "האוצר לא קופא על שמריו והוא פועל כל הזמן להעלות את תקציבי הבריאות". בדבריו הזכיר את "תוספות המיטות והתקנים שהמשרד מקצה בשנים האחרונות, בנוסף לפעולות שנעשות לעידוד סטודנטים ללמוד אחיות ורפואה" ואת תקציב מערכת הבריאות שעלה ב-40% מאז שנת 2009.

בסיום הדיון המליץ יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס)להוציא הנחיות ברורות ממשרד הבריאות שישנו את המציאות בשטח, כי "לא הגיוני שימשיך המצב בו הניתוח מצליח, אך החולה מת מזיהום מקרי".