מזכיר המדינה של ארצות הברית, ג'ון קרי, עזב היום (ב') את ישראל והשאיר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואת יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, עם הדילמה המדינית הקשה ביותר ששני המנהיגים נאלצו להתמודד עימה עד כה, ועם שבוע לקבל החלטות מכריעות לגביה.

"קרי הבהיר בשיחותיו מהן ההחלטות שנדרשות משני המנהיגים לקבל על מסגרת העקרונות להמשך המו"מ, אבל גם מה המחירים שיהיו לקריסתו", אמר גורם מדיני בירושלים, שהוסיף: "ראש הממשלה מתנהל בסיטואציה בלתי אפשרית כמעט, גם בלי קשר לטענותיו כלפי אבו מאזן ולבעיות הפנים פלסטיניות לגבי סירובם לקבל את מתווה קרי שבו הכרה במדינה יהודית".

"מדובר במנהיג ימין שיידרש להסכים לראשונה למתווה על בסיס גבולות 67' עם הסדר בירושלים. נתניהו מבין שאם יהיה מדובר במסמך עקרונות מחייב, הוא יצטרך להביאו בפני הממשלה וזה סופה של הקואליציה הנוכחית שלו ותחילת מרד פנימי גלוי במפלגתו. מנגד הוא מבין היטב שישראל נקלעה למצב ביש בגזרה המדינית, כאשר החרם האירופי מתדפק על דלתנו, והוא חושש מקטסטרופה מדינית וכלכלית".

בכיר בירדן הדליף היום לתקשורת הערבית כי קרי עדכן את המלך עבדאללה על הסכמת רה"מ הלכה למעשה למתווה שהציג בראשית השבוע שר החוץ, אביגדור ליברמן. על פי מתווה ליברמן, יתבצעו חילופי שטחים מסיביים בין ישראל והמדינה הפלסטינית העתידית בתמורה, כשישראל מעוניינת לשמור על מקסימום התנחלויות בגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון.


נתניהו ואבו מאזן. קרי מצפה להכרעות בתוך שבוע. צילום ארכיון: רויטרס

לטענת הבכיר הירדני מדובר בהעברתם של לא פחות מ-300 אלף ערבים אזרחי ישראל, בשטח של 52 קילומטרים רבועים, לריבונות פלסטינית בהסדר הקבע.

במקביל סיפר הבכיר הירדני כי אבו מאזן הסכים לנוכחות ישראלית צבאית בבקעת הירדן אך עדיין מתעקש לתחום אותה לתקופת זמן מוגבלת של שלוש שנים. גורם אחר בממלכה אמר כי קרי הבהיר בשיחותיו בירדן שלא יסכים להאריך את משך הזמן שהוקצה למו"מ ללא הסכמת הצדדים על מסגרת מחייבת.

על רקע ההדלפות בירדן והלחץ על נתניהו מצד גורמי הימין, הן במפלגתו והן בקואליציה, במשרד הפנים ניסו לאזן בכל זאת את המאזניים ופרסמו באתר האינטרנט של המשרד תכניות לקידום בניה חדשה ביישובים ביו"ש, בהם קרני שומרון, עופרה ואחרים.

מדובר בשתי תכניות שמודיעות על מתן תוקף לבנייה בשטחים. התכנית הראשונה מכשירה בנייה לא חוקית בהתנחלות עפרה ומאשרת בנייה של יותר ממאה יחידות דיור חדשות לצד הבנייה שהוכשרה. התכנית השנייה מקדמת שכונה קטנה של 22 יחידות דיור בהתנחלות קרני שומרון. זהו היקף מוגבל יותר של תכניות לעומת מה שהכריז נתניהו לפני ביקורו האחרון של קרי.