מזכיר המדינה האמריקאי סיים את ביקורו בישראל, אך מנסה כל העת להמשיך ולקדם את התהליך המדיני, במטרה להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים. כעת, ככל שחולף הזמן, מתגברים חילוקי הדעות באשר לאופן שבו יבוצעו הדברים, בעיקר בכל הנוגע לבכירי הממשלה.

לאחרונה הודיע שר החוץ, אביגדור ליברמן כי לא יתמוך בהסכם מדיני ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות, ואף קרא להעברת המשולש ו-וואדי ערה לפלסטינים, תוך שמירה על מקסימום התנחלויות בגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון. עוד לדבריו, איש לא יגורש, אך הגבול יעבור לכביש 6.


איש לא יגורש. ליברמן. צילום: מרק ישראל סלם

מי שהגיב הבוקר על הדברים, בראיון לגל"צ, הוא שר האוצר יאיר לפיד, שהדגיש כי התוכנית של ליברמן אינה אפשרית. "אני לא חושב שמדינת ישראל תוציא מתוכה אזרחים ישראלים. אחד הדברים שאנחנו מצפים להם הוא שהסדר מדיני יביא לשינוי מוחלט ביחסים שלנו עם העולם, שהיו בנסיגה מתמדת בשנים האחרונות. הסדר כזה משמעותו לוותר על השיפור ביחסים, ואיני מעוניין בזאת", אמר שר האוצר.

לפיד גם הוסיף כי מתקיים כעת תהליך אמיתי, "שצריך להתייחס אליו ברצינות. אנחנו רוצים להיפרד מהפלסטינים, משום שהמצב כיום מאיים על ישראל כמדינה יהודית. פרידה מהפלסטינים תשנה אותנו כאומה, כבני אדם וכקולקטיב, ולכן יש לקחת את התהליך ברצינות".


פרידה מהפלסטינים תשנה אותנו כאומה. לפיד. צילום: מרק ישראל סלם

רק אתמול הדליף בכיר בירדן לתקשורת הערבית - כי קרי עדכן את המלך עבדאללה על הסכמת רה"מ הלכה למעשה למתווה שהציג ליברמן. לטענת הבכיר הירדני מדובר בהעברתם של לא פחות מ-300 אלף ערבים אזרחי ישראל, בשטח של 52 קילומטרים רבועים, לריבונות פלסטינית בהסדר הקבע.

במקביל, סיפר הבכיר הירדני כי אבו מאזן הסכים לנוכחות ישראלית צבאית בבקעת הירדן אך עדיין מתעקש לתחום אותה לתקופת זמן מוגבלת של שלוש שנים. גורם אחר בממלכה אמר כי קרי הבהיר בשיחותיו בירדן שלא יסכים להאריך את משך הזמן שהוקצה למו"מ ללא הסכמת הצדדים על מסגרת מחייבת.