שר החקלאות יאיר שמיר ערך היום (ג') סיור ראשון בנגב, בעקבות העברת התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית, המכונה "מתווה פראוור-בגין" למשרדו. שמיר, שיהיה אחראי מעתה על גיבוש תכנית התיישבות הבדואים, החליט להקפיא את הדיונים בתכנית "פראוור" לחודש ימים, על מנת שהוא ואנשי משרדו ילמדו את הסוגיה. 

לשר החקלאות התלוו בכירי הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב ונציגי היישובים הבדואים. במהלך ביקור ביישובים א-סייד וחורה נפגש שמיר עם המנכ"ל יהודה בכר ועם סגן ראש מועצת חורה קאיד אבו אל-קיעאן.

שמיר אמר במהלך ביקורו: "יש הרבה טרקטורים שעובדים ומפתחים את היישובים הבדואים וצריך להסתכל על חצי הכוס המלאה. התושבים שכיום מתגוררים ביישובים המוכרים, נהנים מרמת חיים נאותה וחשוב שיעשה כך לשאר האוכלוסייה הבדואית".

שר החקלאות הוסיף, כי עתה הוא ומשרדו מתכוונים לשמוע את טיעוני כל הצדדים לפני שיקבלו החלטה. "מדובר בסוגיה מורכבת וטעונה שדורשת פתרון יסודי ומקיף על מנת להביא לפיתוח הנגב והתחדשותו", אמר שמיר והודיע כי בכוונתו לשתף באופן נרחב יותר את הנהגת הבדואים ואת התושבים עצמם בהחלטות.

"החוק הפך להיות לעיקר ולמטרה בפני עצמה", אמר שמיר. "אבל שכחנו מה המטרה האמיתית, שהיא להסדיר את ההתיישבות של הבדואים, לאפשר להם להשתלב כאזרחים שווי זכויות במדינה עם רמת שירותים נאותה ולהפחית את האבטלה, וכך נאפשר את חידוש הנגב. החקיקה נועדה לאכיפה".


יאיר שמיר, הקפיא את הדיונים לחודש. צילום: מרק ישראל סלם

אבנים על שיירת השגרירים

בתוך כך, שיירת אוטובוסים של כמאה שגרירי ועובדי קונסוליות ישראל בעולם, שנמצאים בכינוס השגרירים השנתי בארץ, נרגמה באבנים בשעות הצהריים בשעה שסיירו ביישובי הבדואים בדרום ליד היישוב תל שבע. השגרירים באו ללמוד על מתווה ההתיישבות שמקדמת הממשלה למגזר הבדואי, כדי להגן עליה בפני ביקורת שתהיה עליה בעולם, כפי שנחשף לראשונה ב"ישראל פוסט".

בתקרית לא היו נפגעים ורק השמשה של אחד האוטובוסים נופצה. לאחר התקרית הוצמדה אבטחה לסיור שהמשיך והמשטרה חוקרת את האירוע. לא ברור אם מדובר באירוע שכוון נגד השגרירים.

סגן שר החוץ, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), ששהה באוטובוס אחר בסיור, אמר בתגובה: "ראשי היישובים הבדואים מקבלים את השגרירים בסבר פנים יפות והאירוע הזה אינו משקף את האווירה בסיור. זה לא נעים, אבל זה אירוע קטן. חוגים קיצוניים שמנסים להסית את האוכלוסייה הבדואית, לא מצליחים כי הרוב המכריע הוא מתון ומוכן להידברות".