משרד השיכון פירסם היום (ו') מכרז לבניית 600 יחידות דיור במזרח ירושלים, ובנייה של 801 יחידות דיור בשטחי הגדה המערבית. מנהיגים אירופים ואמריקאים הפצירו בימים האחרונים בראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להכריז על בנייה חדשה, מאחר וזה ייפגע בתהליך השלום.

בישראל כאמור סירבו להיענות לבקשה במלואה, אבל דחו את ההודעה עד לעזיבתו של מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי את האיזור. קרי הגיע לישראל בסוף השבוע שעבר כדי להמשיך ולקדם את המגיעים בין הישראלים לפלסטינים שאמורים להסתיים עד לחודש אפריל.

600 יחידות הדיור שיצאו למרכז בירושלים אמורות להיבנות בשכונות רמת שלמה, הר חוצבים ושועפת. תוכנית הבנייה המקורית ברמת שלמה פורסמה כבר ב-2010 במהלך ביקור של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל. הפירסום יצר מבוכה רבה ויצר בעיות במגעים הלא ישירים שהתקיימו בין ישראל לפלסטינים באותה התקופה.


ההודעה על הבנייה החדשה עוכבה כדי לא לפגוע בביקור קרי. צילום: רויטרס

בנוסף משרד השיכון פרסם מרכז לבניית 801 יחידות בהתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון. 227 יחידות באפרת, 78 באלפי מנשה, 86 בקרני שומרון, 40 באריאל, 75 בגבע בנימין, 24 בבית"ר עילית, 102 בעמנואל ו-169 באלקנה.

כל היישובים הללו נמצאים בתוך המתווה של גדר הביטחון, וחלק מהם אף ממוקמים קרוב מאוד לקו הירוק. למרות זאת כידוע הפלסטינים מתנגדים לכל בנייה בהתנחלויות והם מאמינים כי הבנייה היא מכשול לתהליך השלום ודורשים פעם אחר פעם שישראל תפסיק אותה.

למרות זאת ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הבנייה בהתנחלויות תימשך לכל אורך תשעת חודשי המשא ומתן, ולמעשה מרבית ההכרזות על בנייה חדשה תואמו למועדי שחרור האסירים הפלסטינים, המחווה שישראל כן התחייבה לה במסגרת המשא ומתן.

בהודעה שהוציא היום משרד השיכון פורסמו מחדש גם מכרזים שכבר פורסמו בעבר לבניית 532 יחידות דיור במזרח ירושלים. 182 יחידות בפסגת זאת, 294 יחידות ברמות ו-56 יחידות בנווה יעקב.