תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר (ה') למבקר המדינה יוסף שפירא בבקשה לבדוק את התנהלות המשטרה במינוי של ניצב מנשה ארביב לתפקיד יחידת העילית להב 433, למרות שנתקבלו התרעות לגביו.

בפנייה של אומ"ץ מצויין כי התנועה פנתה לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בבקשה לבדוק את מינויו בעקבות מידע שהגיע לתנועה מעיתונאית גל"צ הדס שטייף.

ראש המטה של אהרונוביץ' השיב לאומ"ץ כי לאחר בדיקה לא נמצא רבב במינוי. במכתב למבקר כתבו באומ"ץ ליוסף שפירא: "אנו מעבירים לעיונך את פנייתנו ואת תשובת מטה השר, לכל טיפול שתמצא לנכון".


דנינו וארביב, אומ"ץ דורשת לבדוק המינוי. צילום: גדעןו מרקוביץ', פלאש 90

"ארביב - קצין מיוחד"

ניצב בדימוס אבי מנצור, חברו של ניצב מנשה ארביב סיפר היום על ההיכרות של השניים בגל"צ: "נפגשנו לראשונה כשהייתי מנהל מרחב החקירות במרחב שרון והואו מפקד גזרת השרון. הוא אחד הקצינים הדומיננטים והכריזמטים במשטרה. מאד מוכשר ומשימתי. יש לו אישיות כובשת. אני אישית אוהב אותו. הוא לא קצין מצוי ורגיל. הוא מאד מיוחד. יש לו הרבה בטחון עצמי. הוא עשה הרבה תפקידים במשטרת ישראל ועתיר נסיון".

מנצור הזהיר ממגמת התקרבות הרבנים למשטרה: "לאחרונה מתפתח טרנד חדש במשטרה, ולא רק בה אלא בכל מסדרונות השלטונות, של מעין חסידות. היום אם אתה קצין עם סיכוי להתקדם, אם אתה קשור לאחד הרבנים, יש לך סיכוי יותר גדול. אני אומר את הדברים בזהירות רבה. דברם כאלו לא היו בעבר. בכל תחנה או מרחב יש רב, ובכל ישיבה שעורכים במשטרה מתחילים עם דברי טעם של הרב".

"מערכת היחסים בין אדם לרב שלו הופכת לזוגיות לא רשמית כשיחסי הממון שבתוכה הם בעייתיים מאד", המשיך מנצור, "אני לא בטוח שזה שוחד. הרב נותן כי יש לו - מעמותות, ויכול להיות שגם האדם עצמו תורם לעמותות". עם זאת, הדגיש מנצור כי מעולם לא ראה את ניצב ארביב מתרועע עם רבנים.


פינטו, "לא ראיתי את ארביב מתרועע עם רבנים". צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90

"קצין משטרה הולך לרב כדי לעבוד"

ניצב בדימוס יעקב בורובסקי דיבר גם הוא על הקשר בין שוטרים לרבנים ברדיו ללא הפסקה ואמר: "זה לא נכון להגיד שקצין בכיר הולך לקבל ברכה. כאשר איש משטרה, מפקד או איש חקירות נפגש עם רב מסוים - הוא הולך לעבוד".

עוד אמר כי לדעתו, קצין משטרה חייב לפגוש אדמו"רים ורבנים בדיוק כמו שהוא נפגש עם ראשי ערים ובעלי תפקידים אחרים: "לרב יש השפעה מכרעת על האוכלוסייה. הקשר הנכון הוא עניני עבודה. אם הוא רוצה להתייעץ עם רב בנוגע למקרה פרטי, אז זה כבר עניין אחר".

בורובסקי התייחס לביקורת על המשטרה בעקבות מינוי ארביב ואמר כי כשמפכ"ל או שר ממנים אדם לתפקיד, הם רואים לנגד עיניהם את כלל הנתונים: "הם בוודאי מבינים שהם לא יכולים למנות אדם שדבק בו רבב. האם הם ראו הכול? אין לדעת, אבל היו כבר פרשיות".