מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו התייחס הערב (ה') לראשונה לפרשה שמסעירה את צמרת המשטרה בישראל, במסגרתה נחשד ניצב מנשה ארביב, ראש היחידה המיוחדת להב 433 בקבלת טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו, והבהיר כי שוטרים שלא יעמדו בנורמות הארגון לא ימשיכו בתפקידם.

"היחידה הזו עוסקת במשימות חיוניות מאד ברמה הלאומית ותפקיד כולנו לוודא שהיא תמשיך לעשות את עבודתה נאמנה, בדיוק כמו שהיא עשתה עד היום ואני משוכנע שכך יהיה", פתח מפכ"ל המשטרה את מסיבת העיתונאים מחוץ למטה יחידת 433. "מפקד היחידה ניצב מנשה ארביב, קצין עתיר זכוית בפני עצמו, ביקש מיוזמתו לצאת לחופשה כדי להוכיח את חפותו. אני מאחל לו ברמה האישית שיצליח לעשות זאת".

"ביקשתי מהיועמ"ש, מפרקליט המדינה ומראש מח"ש שיעשו את כל מה שהם יכולים כדי שהבדיקה הזו תיעשה כמה שיותר מהר, לטובת הציבור ולטובת ניצב ארביב. אנחנו משטרה שהוכיחה שהיא יודעת לעמוד על עקרונותיה, יודעת לעמוד על ערכיה ועל הנורמות שקבענו לעצמינו כנורמות מחייבות וכערכים וכעקרונות מחייבים. כמו שידענו בעבר והוכחנו בעבר - מי שלא יעמוד בנורמות האלה לא יהיה בארגון. עם זאת, צריך לזכור שזה עדיין מוקדם, זו רק בדיקה ואפילו עוד לא חקירה", הוסיף דנינו.

> פרשנות: פינטו ו"מקובלים" שכמותו מסבים נזק לתורה


"מאחל לארביב שיצליח להוכיח את חפותו". דנינו. צילום: פלאש 90

הבדיקה נפתחה בעקבות מידע שנמסר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה מעורכי דינו של פינטו. יש לציין כי ארביב עצמו עדיין לא נחקר בפרשה. 

חשיפת הפרטים נעשתה על ידי ה- FBI במסגרת חקירה שהתנהלה מעבר לים בעקבות תלונה שהגיש הרב פינטו בגין סחיטה. במסגרת אותה פרשה עלה החשד כי גורמים אמריקאים עומדים מאחורי ניסיון לסחוט מהרב פינטו סכומים הנאמדים במאות אלפי דולרים. הרב פינטו קיבל מעמד של עד מוגן וה-FBI המשיך בחקירה כדי להתחקות אחר חשודים.

במהלכה של החקירה זיהו, על פי החשד, החוקרים האמריקאים תנועות והעברות כספים מחשבונו של הרב פינטו. אז עלה החשד למתן שוחד לשני קציני משטרה בכירים, ובהם תנ"צ אפרים ברכה, המכהן כיום כראש היחידה הארצית לחקירות הונאה.


הרב פינטו. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

על פי החשד, פינטו ביקש מתנ"צ ברכה, שנמנה על מקורביו, להעביר אליו מידע על חקירה שהתנהלה בעבר נגד כמה ממקורבי הרב ועמותה שבשליטתו. בתמורה העביר פינטו לקצין המשטרה סכום כסף נכבד. תנ"צ ברכה מיהר לדווח על כך לממונים עליו וחקירה נפתחה נגד הרב.

אלא שהרב פינטו טען בחקירתו כי לא ניסה לשחד את תנ"צ ברכה, וכי בין המשפחות קיים קשר ישיר וארוך. את הכספים, טען, העביר כתמיכה במשפחת ברכה מתוך יחסי החברות ביניהם.

כאן עלה בפרשה גורם נוסף הקשור לשר בכיר לשעבר במדינה, שעל פי החשד נתבקש על ידי הגורמים האמריקאים, בשל קשריו ההדוקים עם הרב פינטו, להשפיע עליו שלא ירבה במסירת פרטים או בדיווח על פרשת הסחיטה הנחקרת על ידם בשל חשדות שעלו בגין אותה פרשה ומעורבים בה לכאורה.

תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר למבקר המדינה יוסף שפירא בבקשה לבדוק את התנהלות המשטרה במינוי של ניצב מנשה ארביב לתפקיד יחידת העילית להב 433, למרות שנתקבלו התרעות לגביו.