ראש הממשלה בנימין נתיהו ונשיא המדינה שמעון פרס התייחסו היום (ה') בצהרים בכנס הכלכלי העולמי בדאבוס (שוויץ) לנאומו של חסן רוחאני בוועידה, שסירב להכיר במדינת ישראל, כאשר נדרש להתייחס אליה. נתניהו כינה את הנאום "מופע הונאה" ופרס אמר כי "מה שחשוב בדברים, הוא מה שלא נאמר" על ידי נשיא איראן.

רוחאני דיבר בנאומו על רצונו לשיתוף פעולה עם מדינות העולם, וכאשר נדרש על ידי המנחה לשאלה האם מדובר בכל המדינות, ענה: "בכל המדינות בהן אנו מכירים". "זה היה מאד מחושב מצידו", אמר היום פרס.

"הוא לא אמר דבר לגבי השלום. הוא הוציא בחיוך את מדינת ישראל מתוך הרשימה. הוא המדינאי היחיד שלא תומך בהסכם שלום", המשיך הנשיא, "הוא דיבר די יפה על עניין שפיכות הדמים בסוריה, אבל מי שופך שם דמים? חזבאללה שופך יותר מכולם. הוא מקבל נשק וכסף ממנו. מי מפריע לו לקום ולומר 'די'. זה תלוי בו".


פרס, "העם האיראני לא אויב". צילום: רויטרס

"רוחאני מוליך שולל את המערב גם היום"

נתניהו, הנמצא גם הוא בשוויץ ואמור לנאום אחר הצהריים, אמר כי "רוחאני ממשיך במופע ההונאה האיראני".

"בזמן שרוחאני מגנה הרג חפים מפשע, הוציאו באיראן רק בימים האחרונים עשרות חפים מפשע להורג. בזמן שרוחאני מדבר על גישה חיונית לטכנולוגיה, הוא מונע מאזרחי איראן גלישה חופשית באינטרנט. בזמן שרוחאני מדבר על ביטול מעורבות חיצונית בסוריה, איראן מחמשת את משטר אסד ומנחה את חיזבאללה לטבוח בחפים מפשע בסוריה", אמר נתניהו.

"בזמן שרוחאני מדבר על שלום עם מדינות המזרח התיכון, הוא סירב גם היום להכיר בקיומה של מדינת ישראל, והמשטר שלו קורא מידי יום להשמדתה של מדינת ישראל. בזמן שרוחאני טוען שאיראן אינה מעוניינת בגרעין לצרכים צבאיים, איראן ממשיכה להחזיק בצנטריפוגות וכור מים כבדים, ולהתחמש בטילים בין יבשתיים שכל תכליתם הם נשק גרעיני".

"רוחאני הודה שלפני עשור הוא הוליך שולל את המערב כדי לקדם תכנית הגרעין האיראנית, הוא עושה זאת גם היום", המשיך נתניהו. "מטרת משטר האייטולות האיראני, שמסתתר מאחורי חיוכו של רוחאני, היא אחת: להקל על הסנקציות מבלי לוותר על תכניתם לייצר נשק גרעיני. לכן אסור לקהילה הבינלאומית ללכת שולל אחרי הונאה זאת. עליה למנוע מאיראן את היכולת לייצר נשק גרעיני".