מלחמת גרסאות ניצתה הערב (ה') בין יש עתיד לבין הבית היהודי, בגין ביטול הקיצוץ בתקציבי התמיכה לישיבות. בעוד שבבית היהודי טוענים כי הקיצוץ שתוכנן לשנת 2014 בוטל כליל, ביש עתיד מבהירים כי ההחלטה תקפה רק עבור ישיבות ציוניות, שבוגריהן מתגייסים לצהל. במפלגתו של לפיד ובאוצר טוענים כי הקיצוץ בתקציב הישיבות החרדיות נותר בעינו.

"בניגוד להודעת ועדת הכספים, אשר זורה חול בעיני הציבור, תקציב הישיבות הכולל קוצץ בשנת 2014 במאות מליוני שקלים בהשוואה לתקציב 2012", נמסר מלשכתו של לפיד. "בשנת 2012 תקציב הישיבות עמד בפועל על מעל מיליארד שקלים בעוד שבשנת 2014 הוא צפוי לעמוד על כמחצית, קיצוץ בפועל של כ-50 אחוזים".


לפיד. מנסים להרוויח עליו הון פוליטי? צילום: מרק ישראל סלם

מוקדם יותר הערב הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) כי אחרי חודש של דיונים סיכמו אנשי הבית היהודי ואנשי  האוצר, על ביטול הקיצוץ. לדבריו, ההחלטה התקבלה בליל רביעי, במסגרת דיון שערכו נציגי האוצר, סלומיאנסקי, השר נפתלי בנט ויו"ר סיעת הבית היהודי בכנסת, ח"כ איילת שקד.

על פי יו"ר ועדת הכספים, התקציב שהוחזר יופנה לתקצוב תלמידי הישיבות בכל המגזרים - החרדי והדתי לאומי כאחד. אבל גורמים בסביבתו של שר האוצר זועמים על ההודעה ומכחישים את הדברים בתוקף: "הקיצוץ לישיבות החרדיות נותר בעינו והבית היהודי מנסה לגרוף הון פוליטי ולפייס את החרדים על חשבון נאמנותם לנתונים ולסיכומים המדוייקים".

עם זאת אמר סלומיאנסקי: "אני מברך את נציגי האוצר על ההבנה וההקשבה ומודה לשר בנט ולח"כ שקד על המאמץ הרב שהשקיעו בקידום המאבק. נמשיך לדאוג לעולם התורה בכללותו על מנת לשמור על אופיה היהודי של ישראל ולקיים את ערכי הבית היהודי".

סיכון מחושב

מוועדת הכספים נמסר כי בתקציב המקורי שאושר בממשלה תוכנן קיצוץ של 260 מיליון ש"ח בשנת 2013 וקיצוץ נוסף על סך 230 מיליון ש"ל ב-2014, אשר אותו הוחלט לבטל. סלומיאנסקי הדגיש כי ההחלטה תיכנס לתוקפה כבר בשבוע הבא.

עבור הבית היהודי, מדובר במהלך מחושב: ביטול הקיצוץ יסייע למפלגה להדגיש את פועלה למען עולם התורה, על רקע המתקפות שספגה מהמפלגות החרדיות בשנה האחרונה בשל חוק גיוס החרדים, שיאושר בתוך חודשיים. 


שקד. נגד סנקציות למשתמטים. צילום: אריאל בשור

לא רק ביש עתיד זועמים על הודעת מפלגתו של בנט. גם במשרד האוצר מכחישים רשמית את הביטול הגורף ומבהירים: "הסכום שהוחזר מיועד רק לישיבות הציוניות. תקצוב התמיכות לישיבות החרדיות, שתלמידיהן לא מתגייסים, היה מלכתחילה סעיף נפרד בתקציב והוא יקוצץ במחצית לשנת 2014 כפי שתוכנן מלכתחילה, גם אחרי הסיכום עם יו"ר ועדת הכספים". באוצר מכחישים גם את הסכומים שעליהם דיווח יו"ר ועדת הכספים: "לא מדובר ב-230 מיליון שקל שהוחזרו אלא בכ-120 מיליון בלבד".

הקרב על המשתמטים

בחודש שעבר פורסם לראשונה דבר קיומם של המגעים בין הבית היהודי לאוצר על ביטול הקיצוץ, אבל אז הכחישו ביש עתיד כי הדברים קרובים לסיכום. יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, אמר אז: "זאת כותרת בעיתון. העניין הזה לא עלה כלל בוועדת הכספים, מבחינתי זאת ביצה שלא נולדה".

עם זאת, גורמים ביש עתיד הודו בשיחה עם סופהשבוע כבר אז: "יש סיכום על החזרת חלק מהתקציב לישיבות, אבל לא סיכום סופי על גובה הסכום שיוחזר". הם רמזו כי בכוונתם להתנות את הסיכום בהעברת חוק השיוויון בנטל, שמתמהמה בוועדת הכנסת אשר בראשה עומדת איילת שקד, המתנגדת לסנקציות פליליות על בחורי ישיבה המשתמטים משירות

כעת הדיונים בוועדת שקד מגיעים ליישורת האחרונה. לדברי גורם בקואליציה, שהיה עד למגעים הפוליטיים שקדמו לדיון עם גורמי האוצר, "ביש עתיד שחררו חבל לבית היהודי, אבל לא כמו שהם היו רוצים. ביש עתיד רוצים שחוק גיוס החרדים יעבור עם הסנקציות הפליליות למשתמטים, שהרי על זה הם הלכו לבחירות".