יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג הטיל הערב (ד') ספק בנכונותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים, ותקף אותו על רקע חוסר השליטה, לטענת הרצוג, של נתניהו בממשלתו.

בנאום שנשא בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי אמר הרצוג: "אני עומד לא רק בראשות האופוזיציה בכנסת אלא גם בראשות גוש פוליטי גדול שתומך בהסדר ובשלום. הגוש הזה מעניק לראש הממשלה רוב בכנסת להסדר מדיני עם הפלסטינים. יש רוב גדול גם בקרב הציבור הישראלי למהלך של שלום. יתכן שחתירה להסכם תפלג את הליכוד, אבל אם נתניהו לא יפחד ויעשה מעשה אמיץ לשלום הוא יוכל בהחלט למצוא רשת ביטחון שתאפשר לו להתקדם במשא ומתן. אנחנו נהיה שם כדי לסייע".

"הבעיה היא שלהתקוטט עם בנט זה אולי טוב לתקשורת, אבל זה בטח לא אינדיקציה לכך שאתה הולך לצעדים אמיצים. אני שואל את ראש הממשלה, האם אתה מסוגל? אני לא בטוח. האם יש לך את האומץ? אני בספק. כמו כל ראש ממשלה לפניו בשני העשורים האחרונים נתניהו רואה משם את מה שלא ראה מכאן. לעומת חלק מקודמיו, נתניהו טרם הוכיח שקורץ מחומר של מנהיגים. הוא נראה כמי שאיבד אחיזה על ממשלתו. וממשלת נתניהו נראית כמו אובדן עשתונות ניהולי. ראש הממשלה אינו מקבל אפילו מידה של כבוד משרי ממשלתו. לכן - המבחן רובץ כעת לפתחו".


הרצוג. צילום: רוני שיצר, פלאש 90

במקביל ולראשונה מאז החילופים בראשות העבודה, יצאה הערב חברת הכנסת שלי יחימוביץ' נגד הסברה שמפלגתה תחליף את הבית היהודי אם זו תפרוש מהממשלה, וקראה תיגר על מחליפה הרצוג, שבסביבתה טוענים כי אינו מבהיר זאת.

"מוטב לראש הממשלה שבפעם הבאה, בתרגילי ההתקוטטות-התנצלות שהוא מקיים מול בנט, לא יקח בחשבון את מפלגת העבודה. זחיחות הדעת של נתניהו מרמזת לצערי כי הוא מניח שמפלגת העבודה מוכנה ומזומנה לזחול לממשלה, והוא יכול להשתמש בכך כדי להתקוטט עם שותפיו הקואליציוניים עד שיבקשו סליחה", אמר יחימוביץ' בכינוס בירושלים.

"הימים בהם העבודה זחלה לכל ממשלה ורק חיפשה תירוץ לכך - הסתיימו", המשיכה יושבת ראש המפלגה לשעבר, "כמובן שנמשיך להוות רשת ביטחון בכל התקדמות מדינית, אלא שהצהרתו של נתניהו כי אינו מתכוון לפנות אף מתיישב מבהירה מעל לכל ספק שעל העבודה לחזק את עצמה כאלטרנטיבה באופוזיציה".


שלי יחימוביץ'. צילום: מרק ישראל סלם