שחקן חדש נכנס לאחרונה למערכה בחצי האי סיני: טיל הכתף, שהפך לחלק בלתי נפרד מהארסנל שמפעילים ארגוני הטרור הג'יהאדיסטים נגד הצבא המצרי.ביום שבת שעבר התרסק מסוק צבאי מצרי בצפון סיני, לא הרחק מהגבול עם רצועת עזה, וחמשת אנשי הצוות שהיו בו נהרגו. יממה לאחר מכן קיבל ארגון אנצאר בית אל-מקדס את האחריות על הפלת המסוק "באזור נקי מתושבים כדי לשמור על חיי המוסלמים".

בסרטון שצורף להודעה ואשר מתאר לכאורה את ההתקפה, נראה חמוש שפניו מטושטשות מסתתר מאחורי עץ ומשגר את הטיל. שניות לאחר מכן נראה שובלאש ועשן שפורץ מהמסוק, והוא מתרסק אל הקרקע (הסרטון בהמשך הכתבה).

גורמים המקורבים לצבא המצרי ובכיר אמריקאי מסרו ל"ניו יורק טיימס" כי מדובר בטיל כתף נגד מטוסים מסוג SA-7 (סטרלה, כפי שהוא נקרא על ידי מפתחיו הרוסים), ובכך למעשה אישרו את החששות של גורמי ביטחון כי מערכות הנשקהניידות אכן הגיעו לידיהם של ארגוני הג'יהאד בסיני.

עבור הצבא המצרי מדובר בחדשות רעות, מאחר שהטיל - אשר יכול לפגוע במטרות בגובה של כ-2,000 מטר - עלול לשבש את השימוש שנעשה במסוקי תקיפה נגד יעדי הטרור. לפי ההערכות, טילי הכתף הם חלק ממאגר של אלפי טילי SA-7 שנעלמו ממחסני הנשק בלוב בזמן מלחמת האזרחים נגד משטרו של הרודן מועמר קדאפי לפני כשנתיים וחצי. 

טילים אלה, שיחד עם רובה הקלשניקוב נחשבים ליצוא הפופולרי ביותר של תעשיית הנשק הרוסית, נטלו חלק כמעט בכל סכסוך אלים ברחבי העולם בארבעת העשורים האחרונים, ואף שרבים מהם כבר מיושנים, הם עדיין מהווים איום. על אף מאמציהן של מדינות נאט"ו לאתר את הטילים הנעלמים, נראה שרבים מהם כבר הגיעו לידיהן של קבוצות חמושות ברחבי המזרח התיכון ואפריקה.

במאלי, שם ניהל הצבא הצרפתי בשנה שעברה מבצע נגד הקיצונים האסלאמים שכבשו את צפון המדינה, התגלו ראיות להימצאותם של טילי הכתף בידיהם של פעילים בארגון אל-קאעידה במגרב האסלאמי. באחד המבנים שבו ישבו החמושים התגלה מדריך להפעלת מערכת הנ"מ הניידת, ובאתר אחר נמצאו סוללה שלSA-7 ומשגר.

החל מאמצע 2012 החלו להופיע ברשתות החברתיות צילומים של מורדים מצבא סוריה החופשי נושאים טילי SA-7, ובהמשך גם התרבו הדיווחים על שימוש שנעשה בטילים נגד כלי טיס של חיל האוויר של אסד. חלק מהטילים נבזזו ממחסני הצבא הסורי, אולם רבים מהם הגיעו מלוב - בהברחות נשק דרך הגבול הטורקי או על ידי לוחמי מיליציות לובים שהצטרפו למורדים והביאו עמם את הציוד מהבית.

במערכת הביטחון הישראלית, סביר להניח, מסתכלים בדאגה על תפוצת טילי הכתף שעלולים להוות איום גובר על פעילות חיל האוויר. טילי SA-7 הוברחו גם לתוך רצועת עזה, ובאוקטובר 2012 נעשה ניסיון ראשון של חמאס להפיל מסוק ישראלי מעל הרצועה. טיל דומה שוגר גם לעבר מסוק של חיל האוויר במהלך הפיגוע בכביש 12 ליד הגבול המצרי באוגוסט 2012. על כן, מי יכול להבטיח שהטילים שכעת מכוונים לעבר מסוקי הצבא הסורי והצבא המצרי לא יופעלו בהמשך גם לעבר כלי טיס ישראליים?

יותר מכך, החשש הגובר הוא שארגוני הטרור ישתמשו בטילי הכתף נגד מטוסי נוסעים, כפי שהיה כאשר מחבלים מאל-קאעידה שיגרו טיל SA-7 לעבר מטוס ארקיע שהמריא משדה התעופה במומבסה שבקניה בנובמבר 2002, אך למרבה המזל פספסו.


חייל איראני מצויד ב-SA-7, הטילים הפופולרים בכל סכסוך אלים. צילום: רויטרס

באוגוסט האחרון נסגר שדה התעופה באילת לשעתיים בהוראת הרמטכ"ל, וסוכנות הידיעות רויטרס דיווחה על תגבור משמעותי של אמצעי האבטחה סביב שדה התעופה - שבו עוברים כ-1.5 מיליון נוסעים בשנה - כדי למנוע פגיעה במטוסים.

השקט בעיר הנופש הדרומית כבר מופר אחת לכמה חודשים על ידי ירי של טילי גראד מכיוון סיני, ואפשר רק לשער מה יעשה שיגור אחד של טיל כתף לעבר מטוס שעושה את דרכו לנחיתה/המראה ולאן ידרדר את האזור, שגם ככה יושב כבר שלוש שנים על חבית אבק שריפה.