ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט אמר הערב (ו') בראיון לערוץ 2 כי "ברגע האמת", כאשר יעמדו הישראלים והפלסטינים בפני חתימה על הסכם קבע, תיפתר בעיית הכרת אבו במאזן בישראל כמדינה יהודית. בנוסף, אולמרט ביקר את יחסיהם הנוכחיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל ראש הרשות הפלסטינית, ואף קרא לנתניהו לרסן את התבטאויות גורמים בממשלה נגד האמריקאים הלוקחים חלק בתהליך המדיני ובראשם מזכיר המדינה ג'ון קרי.

"התהליך של בניית אמון אישי הוא מכריע", אמר אולמרט בראיון. "האמון האישי בין שני המנהיגים (נתניהו ואבו מאזן) הוא מתחת לפני המים, כלומר, הוא לא קיים". אולמרט השווה את היחסים בין הצדדים לתקופה בה כיהן בעצמו כראש ממשלה: "אני רציתי לבנות אמון עם אבו מאזן. הקפדתי לקרוא לו תמיד אדוני הנשיא, כדי ליצור מצב שאין התנשאות ושאנחנו נמצאים בעמדה שווה. זה דבר בעל חשיבות עצומה עבור אלו שיושבים מולנו. אמרתי לו שאני מוכן לדבר על הכל. הוא שאל, 'גם על ירושלים? גם על הפליטים?' אמרתי לו: על הכל".

אולמרט התייחס לסוגיית ההכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית, וסיפר כי בשיחות שערך עם מחמוד עבאס "הוא אמר לי 'אני אינני רוצה לשנות את אופיה של מדינת ישראל'. בעיני זה דבר בעל משמעות עמוקה". אולמרט הוסיף: "אמרתי לאבו מאזן: אינני זקוק לאישור ממך שמדינת ישראל היא מדינה יהודית - אני מוכן לוויתורים כואבים, כמו למשל בירושלים, רק כדי שהיא תהיה מדינה יהודית. הוא נתן לי תשובה, ואני לא רוצה לחשוף מה היא הייתה, אבל אני אומר לכם שכשנגיע לרגע ההסכם, אני מעריך, מתוך היכרות עם אבו מאזן, שהנקודה הזו תיפתר גם לשביעות רצוננו. יהיה ברור שמדינת ישראל היא יהודית".


"יש פערים דרמטיים בין עמדתי לעמדת נתניהו". אולמרט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר פירט גם לגבי האפשרות של פינוי עתידי של התנחלויות לטובת הסדר קבע: "לפי התוכנית שלי, מספר המתנחלים שעשויים לעזוב את הבתים הנוכחיים שלהם הוא משהו כמו 80 אלף. אין לי ספק שניתן לפנות כמות כזו. אני חושב שהטראומה של גוף קטיף נופחה והוגזמה בין היתר כדי להקשות על הסכם עתידי".

על התנאים להם כרגע מסכים נתניהו בדרך להסכם אמר אולמרט: "כל אחת יודע שיש פערים דרמטיים בין עמדתי לזו של נתניהו. אני בטוח שנתניהו רוצה להגיע להסכם. אבל אני חושב שההצעות שלו נמצאות בפער אדיר ממה שכל אחד מבין שהוא הבסיס שדרכו אפשר להגיע להסכם שלום". אולמרט התייחס למצבם הנוכחי של הפלסטינים, ואמר כי "נמאס להם לקום בבוקר ולראות רובה של חייל מול הפנים". 

בראיון הביע אולמרט ביקורת על העמדה הישראלית בתהליך המדיני, וטען כי נסיון עקשני לחתור להסכם עשוי להחזיר את מנהיגי העולם לצידה של ישראל: "כשפעלנו אז צבאית (בתקופת כהונתו של אולמרט כראש ממשלה) בצורה שהיא לאין ערוך יותר נחרצת ממה שהממשלה הישראלית אי פעם פעלה בעזה, הקהילה הבינ"ל כולה התייצבה מאוחרינו. כשאתה שואל מה המשמעות של ההצעה, התשובה היא שאם נדע לייצר את האמון, הרצינות והאחריות, ולא את האווירה שבה אנחנו קוראים למנהיג הפלסטיני גדול האנטישמים בעולם או לשליח האמריקאי אדם הזוי, העולם יהיה לצידנו. ההצעה עצמה הייתה משנה את מעמדנו הבינלאומי".

אולמרט התייחס להתבטאויות תוקפניות של שרים בממשלה נגד התהליך המדיני ומזכיר המדינה האמריקאי קר: "לקרי יש רקורד של 100 אחוז הצבעה בעד ישראל. האם נמצא מישהו שיותר מתחשב במדינת ישראל מהממשל האמריקאי? אני מקבל את עמדת נתניהו שאין ברירה אלא לכבד את הממשל הזה, ואני מציע שיעשה מאמץ כדי לשכנע את השרים לדבר בכבוד לידיד הכי גדול שלנו".