בראיון בלעדי לג'רוזלם פוסט אמר אמש (ב') פרקליט אוגדת אזור יהודה ושומרון, סא"ל מוריס הירש, כי בקרוב צפויים בצה"ל להתחיל בתוכנית פיילוט שתסיים את מדיניות מעצרי הלילה לפלסטינים חשודים.

הירש יחשוף בקרוב את התוכנית במלואה בדיון בועדת הכנסת, לפיה ישראל תנפיק זימונים כתובים לתשאול עבור פלסטינים מבוקשים החשודים בביצוע פשעים. על השינוי במדיניות דובר מאז חודש אוקטובר, עת פורסם דוח יוניצ"ף, שביקר את טיפולה של ישראל במיעוט הפלסטיני - אך המידע שסיפק הירש הוא המידע הרשמי הראשון מסוגו בעניין, אשר מגיע מדרגה בכירה בצה"ל.

הירש הסביר כי הרציונל מאחורי ביצוע מעצרי הלילה נבע מ"דרישות מבצעיות שימנעו הפגנות רחבות וסכנה לשני הצדדים". עוד הוא הוסיף כי "מעצרי יום גרמו לתקריות דוגמת זו שהתרחשה בקלנדיה, ובה השתתפו מפגינים רבים, חלקם עשו שימוש בנשק חם - שהיווה סכנה לפלסטינים ולכוחות הביטחון של ישראל".


צילום: פלאש 90

במשך שנים סבל צה"ל מביקורת בינלאומית בנושא, שם הסבירו את אופן הפעולה בכך שמדובר למעשה בחלופה שהינה בגדר "הרע במיעוטו", נוכח מאפייני הסכסוך הישראלי פלסטיני, וכן המגבלות העומדות בפני צה"ל בכניסה לשטחים פלסטיניים.

התוכנית הניסיונית החדשה, ציין הירש, היא "אחת מיני החלטות רבות שנובעות מהערכה מחדש של המצב, שכוללות לא רק שיפור בטיפול של זכויות הפלסטינים, אלא גם שיקולים מבצעיים". הירש פירט ואמר כי "אם אנחנו מביאים חשוד לחקירה מבלי צורך לבצע את המעצר שלו, זו הדרך הטובה ביותר, משום שכל מעצר טומן בחובו סיכון".

לדבריו, "חלק נרחב מהביקורת בנוגע להתעללות ועינויים מצד ישראל, מתייחסת למעצרים שבוצעו בשעות הלילה". לכן, התקווה היא כי התוכנית החדשה "תנטרל תלונות אלה". הירש גם הדגיש כי "ניסיונות עבר לבצע תהליך של זימונים לחקירה היו אקראיים, ולא נרשמה סטטיסטיקה מספקת בנוגע לאחוז האנשים שאכן הופיעו לחקירה", מצב שעשוי להשתנות בתוכנית הנוכחית.


חיילי צה"ל בביצוע מעצר לילי. צילום: פלאש 90

כשנשאל הירש בנוגע לחשש כי התוכנית לא תצליח לגרום לפלסטינים להגיע לתשאולים, הוא ציין כי "אנחנו ניגשים לכך בראש פתוח, אנחנו ננסה לגרום לזה לעבוד, שכן אם התוכנית תעבוד היא תביא לרווחים עצומים בהצלת אנשים מסכנות מבצעיות, והפחתת טענות עתידיות על התעללות. אם התוכנית לא תעבוד, הרי שהראינו באופן חד משמעי כי זימון לתשאולים לא עובד", מה שלדבריו יראה כי אין חלופה למעצרים הליליים.

"ההחלטה לא התקבלה בקלות דעת, ולא נסבול כל נסיגה באכיפת החוק", אמר הירש והוסיף: "אם החשודים לא יופיעו מרצון, נאכוף את זה באמצעים הנדרשים, לרבות מעצרים בעת הצורך. אין לנו שום כוונה להפחית את האינטנסיביות במאבק נגד הטרור הפלסטיני, ונגד זריקת אבנים וביצוע עבירות שבוצעו על ידי מיעוטים". למרות התוכנית הניסיונית, הירש הדגיש כי "אם תיגרם סכנה מידית על ידי חשוד, אנחנו עדיין נבצע מעצרי לילה".