(עדכון אחרון: 20:00)

הממשל באוקראינה עשוי להכריז על מצב חירום בדרום חצי האי קרים - כך אמר היום (ו') גורם ביטחוני בכיר בממשל החדש של המדינה. "זהו אחד התרחישים האפשריים להתפתחות האירועים", אמר השר לביטחון לאומי, אנדרי פרובי. עם זאת הבהיר כי גם אם יוכרז מצב חירום, לא ייפרסו כוחות צבאיים ברחבי המדינה. על פי החוק באוקראינה, ניתן להכריז על מצב חירום במדינה למשך תקופה של חודשיים לכל היותר.

- הצבא הרוסי השתלט על נמלי תעופה בחצי האי קרים

יותר מעשרה מסוקים של הצבא הרוסי חגו היום מעל שמי אוקראינה, באזור מחוז קרים. שירות ביקורת הגבולות האוקראיני דיווח כי חיילים רוסים חוסמים את גישתם של אנשי ביקורת הגבולות אל העיר סבסטופול. מוקדם יותר דווח כי לוחמי חיל הים הרוסי שבסיסם נמצא סמוך לסבסטופול השתלטו על שדה התעופה של העיר, אך רוסיה הכחישה דיווחים אלו. בהמשך דווח כי כ-400 חמושים נמצאים בשדה התעופה בבלבק, והם השתלטו על מסלולי ההמראה והנחיתה כאשר כל תנועת המטוסים במקום נעצרה.

משרד החוץ הרוסי שחרר הצהרה בה נטען כי תנועת כוחותיה באזור קרים אינה הפרה של ההסכם בין המדינות, ושהיא רואה את האירועים בחצי האי כתוצאה של המחלוקות הפוליטיות הפנימיות באוקראינה. מוסקבה דחתה קריאה לפתוח בשיחות עם ההנהגה החדשה באוקראינה על המצב בחצי האי קרים.


כוחות רוסיים ליד שדה התעופה בסימפרופול. צילום: רויטרס

במקביל תדרוש אוקראינה מרוסיה להסגיר לידיה את הנשיא המודח, ויקטור ינוקוביץ', אם יאושר שאכן נמלט למדינה השכנה. התובע הכללי של אוקראינה אף הוציא צווי מעצר לעשרה בכירים מהממשל הקודם, ממנגנוני הביטחון והצבא. העשרה מואשמים בריגול ורצח המונים במהלך המהומות בקייב, שם נמצאו את מותם יותר מ-80 בני אדם.

הרשימה כוללת את התובע הכללי לשעבר, ויקטור פשונקה, שר הפנים הקודם ואלרי זכרצ'נקו, ראש הסגל הנשיאותי לשעבר וכן שרת המשפטים שהודחה, אולנה לוקאש.

בינתיים, ינוקוביץ' כינס מסיבת עיתונאים ברוסטוב שבדרום רוסיה, שם, בהופעתו הפומבית הראשונה מאז הדחתו, הכחיש כי ברח מאוקראינה. "אולצתי לעזוב את אוקראינה בשל איומים על חיי. אחזור לאוקראינה ברגע שיהיו ערבויות לביטחוני ולשלום משפחתי, איש לא הדיח אותי", אמר ינוקוביץ', שטען כי שליטתו במדינה נגנבה ממנו בידי "חבורה של רדיקלים פרו-פשיסטים". 


אנשי חיל הים הרוסי סמוך למעבר גבול בחצי האי קרים. צילום: רויטרס

ינוקוביץ' אמר שכנשיא אוקראינה, הוא החליט שדרום חצי האי קרים יישאר בידי אוקראינה, אך יהנה מאוטונומיה. הנשיא המודח הוסיף כי לא יבקש מרוסיה סיוע צבאי כדי להתמודד עם המשבר באוקראינה, ואמר שלא ייקח חלק בבחירות הנשיאותיות במאי, אותן הגדיר כלא-חוקיות.

אירופה מטילה סנקציות על הממשל הישן

התביעה הכללית בשוויץ פתחה בחקירה נגד ינוקוביץ', בחשד להלבנת כספים, וכן הקפיאה את חשבונו ואת נכסיהם של 19 בכירים אוקראינים נוספים שפעלו בבנקים שוויצריים. "חקירה פלילית בנוגע להלבנת הון חמורה נערכת בז'נבה נגד ויקטור ינוקוביץ' ובנו אולכסנדר", נמסר ממשרד התובע הראשי, איב ברטוסה. המשטרה השוויצרית פשטה אמש על משרדו של אולכסנדר ינוקוביץ' והחרימה מסמכים שעשויים לשמש כראיות.

במקביל הודיעה הרשות השוויצרית לשווקים פיננסיים כי הקפיאה את כל חשבונות הבנק והקרנות בשוויץ שנמצא קשר בינם לבין ינוקוביץ' וכן 19 חשבונות של בכירים אוקראינים נוספים מהממשל שהודח.

גם אוסטריה וליכטנשטיין הודיעו כי יקפיאו חשבונות בנק של בכירים אוקראינים החשודים בהפרת זכויות אדם או בשחיתות. "ההחלטה הממשלתית הזאת היא מענה לבקשה מצד הממשל החדש באוקראינה", אמר שר החוץ האוסטרי, סבסטיאן קורץ. הוא ציין כי האיחוד האירופי עדיין דן בהטלת סנקציות אפשריות על בכירים מהממשל האוקראיני שהופל. בהצהרתו לא נמסרו פרטים על זהות האנשים שחשבונותיהם הוחרמו או על כמות הכסף שהוקפאה.

ארצות הברית הזהירה את רוסיה שלא לגרום להסלמת המצב באוקראינה, והעלתה תהיות בנוגע לנוכחות כוחות צבא רוסיים בחצי האי קרים - כך מסר מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי.

"דנו בנושא שדות התעופה, נושא כלי הרכב המשוריינים ונושא החיילים בשלל מקומות", סיפר קרי על השיחה שניהל עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב. "על אף שנאמר לנו כי הם לא מפרים ריבונות ולא מתכוונים לעשות זאת, הבהרתי שייתכן כי יש פרשנות לא נכונה של המצב, אך על רקע המתיחות הזה חשוב שכולם יהיו זהירים במיוחד ולא יובילו להסלמת הסיטואציה".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בשיחות עם מנהיגי בריטניה, גרמניה והאיחוד האירופי כי אסור שתהיה הסלמה נוספת של האלימות באוקראינה, זאת על פי הודעת הקרמלין במוסקבה.