ישראל קוראת לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לפרסם את כל המידע שברשותה בנוגע לחשדות לפיהם איראן מפתחת פצצה גרעינית. אמש דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי סבא"א תכננה בשנה שעברה לפרסם דו"ח נרחב על איראן, שעשוי היה לחשוף פרטים נוספים על תכניתה הגרעינית, אך החליטה לצמצם את הפרסום בשל הפשרת היחסים בין איראן לבין המערב.

גורמים המקורבים לנושא אמרו לרויטרס כי אין דרך לדעת איזה מידע הושמט מהמסמך החדש. אחד הגורמים ציין כי עובדה זו מגבירה את החששות מפני תכניותיה של איראן. עד כה לא נמסרה תגובה רשמית מצד סבא"א לדיווחים.

"גניזת הדו"ח על ההיבטים הצבאיים של פרויקט הגרעין האיראני היא על פניו מהלך בלתי תקין", אמר היום השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ. "התפקיד של סבא"א הוא לחשוף בפני הקהילה הבינלאומית כל אינפורמציה הנוגעת להיבטים צבאיים בפרויקט הגרעין האיראני, לא לגנוז אותה מטעמים של רגישות דיפלומטית".

שטייניץ ציין כי דווקא בשל חשיבות הסוגיה הצבאית בהסכם הסופי עם איראן יש לפרסם את הדו"ח בהקדם האפשרי.

הדו"ח האחרון - לפני שלוש שנים

לרויטרס הגיע מידע לפיו הדו"ח שתוכנן כלל מידע נרחב על הנושא האיראני, כולל על יכולותיה הצבאיות של הרפובליקה האיסלאמית. גורמים ששוחחו עם סוכנות הידיעות אמרו כי הדו"ח החל להתגבש באמצע השנה שעברה, כשמאמציה של סבא"א להשיג שיתוף פעולה איראני הגיעו למבוי סתום.

עם עליית ההנהגה החדשה בטהרן והתקרבותה אל המערב, הסכימו איראן וסבא"א בנובמבר האחרון על מדיניות של שקיפות. ההסכם נחתם זמן קצר לפני פריצת הדרך במגעים בין טהרן לשש המעצמות הגדולות. בשיחות עם נציגי המעצמות בתחילת החודש, הסכימה איראן להתייחס לראשונה ליכולותיה הצבאיות המשוערות, שפורטו בדו"ח סבא"א של שנת 2011.

הדו"ח שפורסם לפני שלוש שנים כלל מידע מודיעיני רב ומפורט על פעילות איראנית שעשויה להיות חלק מפיתוח נשק גרעיני. איראן דחתה האשמות אלו וטענה כי מדובר במידע מפוברק וחסר בסיס. מאז אותו דו"ח צברה סבא"א מידע נוסף אודות פעילותה של איראן, אך לא חשפה אותו מאז.