תן לנו שלוש שגיאות מרכזיות שאתה מתחרט עליהן, שעשית בשנה שאתה במשרד האוצר.

"הראשונה, שסמכתי על עצמי יותר מדי בתחום התקשורת. אני הרי מומחה בזה, אמרתי לעצמי, ולא טרחתי ללמוד את ההבדל, איך זה כשאתה בצד השני. דווקא בתחום הזה, שבו אני לכאורה הכי מומחה, פישלתי הכי הרבה".

"הטעות השנייה היא כמובן ההצהרה ההיא שאני מניח שבפעם הבאה אתמודד על ראשות הממשלה ואנצח. זה היה קשקוש מוחלט, איך אתה מניח כזה דבר, לא אתה מחליט, אלא הציבור, זו הייתה יוהרת רגע אחרי הבחירות שאפשר היה לחיות בלעדיה".

בוא נעזור לך עם הטעות השלישית. העובדה שהכחשת שעישנת גראס בצעירותך?
"נו, באמת. שמעו, אני כבר מצטער שלא עישנתי. בפוליטיקה הישראלית יש נוהל שאומר שאסור שיהיו לך פגמים. אני בן אדם מלא פגמים. אין לי טענה שאני נטול פגמים. יש לי רשימת חטאים ארוכה, שתיתי וחיזרתי, עד שהופיעה בחיי האישה שנשואה לי עכשיו, אבל גראס לא עישנתי".

"אני כבר בשלב שאני מצטער שלא עישנתי, יכולתי לבוא ולהגיד 'כן, עישנתי, תעזבו אותי'. היה נגרם לי נזק? הרי אנחנו ב-2014, לכו לגימנסיה הרצליה, תעשו תחקיר".


מודה בטעויות, לפיד. צילום: אריאל בשור

שנה אחרי שנחת על הכורסה הכי מפחידה בפוליטיקה הישראלית, יאיר לפיד נראה די מרוצה מעצמו. נילי רייכמן, הדוברת הצמודה, יושבת לידו ומבטיה הרושפים מרסנים אותו בכל פעם שבא לו להוריד איזו דאחקה או לשחרר איזה ויץ, מהסוג שהיה הופך את הטורים שלו ב"ידיעות" לנקראים ביותר בארץ.

באיחור אלגנטי לפיד מתחיל להתרגל לכורסה החדשה. אחרי ההמראה, באה ההתרסקות, ואחריה איסוף השברים, עכשיו מתחילה ההתאוששות. 

הראיון המלא מחר בסופהשבוע.