הרשות הפלסטינית פרסמה היום (ג') את רשימת 30 האסירים האמורים להשתחרר בפעימה הרביעית, וביניהם גם 14 אסירים ערבים מישראל, וארבעה ממזרח ירושלים. בין ותיקי האסירים כרים ומאהר יונס, תושבי עארה, שנשלחו למאסר עולם בינואר 1983, לאחר שנידונו ברצח החייל אברהם ברומברג ז"ל ,שנתיים קודם לכן.

בין האסירים הערבים-ישראלים המוגדרים "עם דם על הידיים" ניתן למנות את וליד נמר דקה, תושב באקה אלגרבייה, שנידון למאסר עולם לאחר שהורשע בחברות בחוליה שחטפה ורצחה חייל צה"ל בשנת 1984.

שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, הודיע כי האסירים ישוחררו עוד החודש, ב-29 במרץ, כחלק אינטגרלי ומוסכם על הנהגת הרשות, ובראשה היו"ר אבו מאזן, שבלי שחרור יתר האסירים לא יהיה המשך למו"מ.


שחרור אסירים. צילום ארכיון: עבד רחים חטיב

יש לציין, כי אבו מאזן העביר לנשיא ארה"ב ברק אובמה את הדרישה הפלסטינית לשחרר את מרוואן ברגותי ואחמד סעדאת, שתיכנן את רצח השר לשעבר רחבעם זאבי. "הפעימה הרביעית היא בדיקה לנכונות של ישראל לשלום צודק עם העם הפלסטיני", אמר קראקע והזהיר, "כל ניסיון להתחמק מכך יביא לפיצוץ גם בתוך בתי הכלא".

בתוך כך, שרת המשפטים והממונה על המו"מ על הפלסטינים, ציפי לבני, אמרה היום בועידת הנגב כי "המפתח לדלתות הכלא של האסירים הפלסטינים נמצא בידיים של אבו מאזן".

עוד הוסיפה לבני כי "שחרור אסירים, בוודאי לא אסירים ישראלים, מעולם לא היה התחייבות אוטומטית שלא קשורה למציאות המשא ומתן ולמה שיהיה עד תאריך השחרור. בימים האלה יוכרע האם יש בסיס להמשך המשא ומתן. משא ומתן רציני שמבוסס על הבנות בסיסיות, על הבנה רחבה של מהות פתרון בסוגיות הליבה".


לבני. צילום: פלאש 90

לבני ציינה בדבריה כי "הבטחתי שאלחם למען הסדר מדיני וכך אני עושה. אמשיך לעשות את זה גם בימים מתסכלים. גם כשנדמה שאין פרטנר. גם כשיגידו שאין סיכוי. הציונות מעולם לא הרימה ידיים, אתם לא מרימים ידיים במאבק להפרחת הנגב, ומול הטרור מעזה. אתם ציונים. ואני ציונית ואמשיך להילחם".