ישראל אמרה לפלסטינים כי לא תשחרר מחר את 26 שהתחייבה לשחרר בתום החודש - כך אמר היום (ו') גורם בכיר ברשות לסוכנות הידיעות AFP. סבב האסירים הרביעי והאחרון שעליו הוסכם במסגרת העסקה שהובילה למשא ומתן המדיני, אמור היה לצאת לחופשי במוצאי שבת. לדברי ג'יבריל רג'וב, ישראל מתנה את השחרור בהסכמה פלסטינית להארכת המשא ומתן. 

במסגרת הסיכומים שקדמו למגעים המדיניים, נקבע כי ישראל תשחרר 104 אסירים ביטחוניים שנאסרו טרם הסכם אוסלו. עד כה שוחררו 78, בשלוש פעימות שונות, שעוררו מחאה רבה בצד הימני של המפה הפוליטית. שרים בקבינט המדיני-ביטחוני התריעו כי יתנגדו לשחרור הסבב האחרון, אם הפלסטינים יסרבו להמשיך את המשא ומתן מעבר למועד הסופי שנקבע לו מראש, ה-29 באפריל.

"ממשלת ישראל הודיעה לנו, דרך המתווך האמריקאי, כי לא תמלא את התחייבותה לשחרור הפעימה הרביעית", אמר רג'וב לסוכנות הידיעות הצרפתית. "ישראל סירבה להתחייב לשמות שהוסכם עליהם", הוסיף. על פי הדיווח ב-AFP, לא התקבלה תגובה ישראלית לדבריו.

הבוקר דווח גם בג'רוזלם פוסט כי ישראל לא תשחרר את 26 האסירים בליל שבת. הקבינט המדיני ביטחוני, האחראי על גיבוש רשימת האסירים שייצאו לחופשי, היה אמור להיפגש ביום רביעי על מנת לאפשר את השחרור. שמות האסירים אמורים היו להתפרסם יומיים לפני שחרורם (לא כולל שבת), על מנת לאפשר למתנגדים לעתור לבג"ץ. כמו כן, לא פורסם תאריך רשמי לכינוס הקבינט בעניין.

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה רשמית. גורם בכיר בירושלים ציטט את שרת המשפטים, ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן מטעם ישראל, שאמרה בשבוע שעבר כי מעולם לא הייתה התחייבות אוטומטית לשחרור אסירים, שאינה קשורה למשא ומתן. "הדברים נזילים", הוסיף הגורם, שהסביר כי בישראל ממתינים לראות אם ראש הרשות אבו מאזן, שנועד השבוע עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, יסכים להאריך את המגעים.

בוושינגטון מפעילים לחץ על הרשות להיעתר לדחיית שחרור הסבב האחרון - כך אמר אמש גורם בכיר ברשות. לדבריו, אבו מאזן וקרי הסכימו להיפגש שוב בשבוע הבא, משום שלא הגיעו להבנות בפגישתם האחרונה. בארה"ב הגדירו את הפגישה כ"יעילה", אך הבהירו כי קרי יעמוד בקשר עם אבו מאזן ונתניהו בימים הקרובים.