כנסת לא מלאה ערכה היום (ב') דיון פגרה מיוחד על המושא ומתן התקוע בין ישראל והפלסטינים בעקבות חתימתם של 25 חברי כנסת.  ראשי האופוזיציה הגיעו לדיון ועלו אחד אחרי השני לדוכן כיד לתקוף את התנהלות הממשלה, וציינו בפרט את ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרה הממונה על המו"מ ציפי לבני ואת שר האוצר יש עתיד יאיר לפיד, שהבטיח בחודשים האחרונים כי ייצא מממשלה שלא תנהל משא ומתן.

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג הרים את הכפפה שזרק אתמול לזירה שר החוץ אביגדור ליברמן וקרא לערוך בחירות חדשות. "ליברמן אמר את האמת. אין מוצא, רק בחירות", אמר הרצוג במליאה, "בואו נשאל את פי העם, כי הממשלה הזו הביאה את העם כולו למבוי סתום. אני מקווה שקריאתי תיענה ושהקול ההגיוני יגבר". הרצוג כינה את נתניהו ושריו: "ממשלה של חידלון וכישלון שמספקת דיכאון ולא תקווה".

ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה התבדח מעל הדוכן ואמר: "אם יש משהו שבגללו אני מצטער זה שהעסקה לא יצאה כי אז דני דנון היה מתפטר". "זה מדהים אותי ששוברים את המו"מ כי לפלסטינים יש דרישות", המשיך כבל, "מה הם אמורים לשבת ולחכות שיגידו להם 'זו הרשימה של הדרישות', והם יענו 'תודה רבה'. אם מנהלים משא ומתן, מנהלים משא ומתן'". כבל הוסיף כי לבני לא תצליח במשימתה "כל עוד נתניהו לא יפתור את בעיותיו מול דנון וחבריו". 

במהלך הדיון התפתח עימות בין סגן השר אופיר אקוניס לח"כ אחמד טיבי, שעלה לנאום. אקוניס אמר לטיבי: "תתבייש, אתם מגינים על רוצחים. בקלשונים הם דקרו. אתה השתגעת?". טיבי אמר כי "הממשלה היא אנדרוגינוס משונה עם הרכב ביזארי. חלק מהמפלגות בקואליציה נכנסו ורוממו את התהליך בגרונם. החדר העלה עובש".

לדבריו, למרות האופטימיות האחרונה מצד ארה"ב, לא היתה התקדמות בין לבני לעריקאת". אקוניס תקף את טיבי על כך שהיה יועצו של עראפת, "הטרוריסט" להגדרתו. "אני גאה שהייתי יועץ של יאסר עראפת", ענה לו טיבי ואקוניס השיב: "תתבייש".

מאוחר יותר, עלה אקוניס לדוכן בעצמו ותקף את האופוזיציה על כך ש"התייצבה באופן אוטומטי לצד הפלסטינים". "זו התייצבות נטולת קור רוח וראייה מפוכחת ואמיצה אל מול פני המציאות", אמר אקוניס, "מציאות שהופכת את הפלסטינים לסרבני שלום. מציאות שבה אבו מאזן שוב ברח".

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן