נמשכים המאמצים של צוות השלום האמריקני בירושלים לחדש את התהליך המדיני בין ישראל והרשות הפלסטינית, ולהחיות את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים, והארכת המו"מ מעבר לסוף החודש.

"שני הצדדים חוששים מקריסת התהליך המדיני, ולא מדובר על לבני ועריקאת, אלא על נתניהו ואבו מאזן. ארה"ב הבהירה שאחרי ה-29 באפריל לא תהיה עוד מעורבות אמריקנית בניסיונות להחיות את המו"מ בין ישראל והרשות הפלסטינית, ושני המנהיגים מתחילים להפנים את המחירים שישלמו עם קריסת התהליך", כך אמר היום (ב') פקיד אמריקני המעורה במגעים המתנהלים בין הצדדים בתיווך שליח ארה"ב, מרטין אינדיק.

הוא הוסיף כי הפגישה שנערכה בליל ראשון, בין שני צוותי המו"מ בירושלים, וארכה שלוש שעות - "הייתה רצינית ומועילה, ועסקה בדרכים להתגבר על המשבר בשיחות. שני הצדדים ביקשו לכנס עוד פגישה כבר ביום שני כדי להמשיך במאמצים". זאת, להבדיל מהפגישה הקשה שהייתה ביניהם בליל רביעי שעבר, והסתיימה בפיצוץ ובניסיונות גישור אמריקניים שנמשכו מאז ברקע.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן


המאמצים נמשכים. נתניהו ואבו מאזן. צילום: רויטרס


עם זאת, על פי עדכונים שיוצאים מירושלים ומרמאללה, המשבר עדיין בעינו. גורמים מדיניים בירושלים ממשיכים להבהיר כי "הסיכוי לצאת מהמשבר קטנים. ישראל עומדת על המשוואה לפיה לצעדים חד צדדיים של הפלסטינים ולהפרות שלהם את הסיכומים במסגרת המו"מ - חייב להיות מחיר, ועל הרשות למשוך את הפנייה לאו"ם".

הגורמים, ובהם השר יובל שטייניץ (הליכוד) ושרים בכירים אחרים, מאמינים כי בתגובה להצטרפות הרשות ל-15 אמנות וארגונים בינלאומיים - על ישראל להפעיל מידה של סנקציות כלכליות כנגדה. ולמרות זאת, בלשכת ראש הממשלה בוחנים דרכים להכיל את הצעד הפלסטיני עם תגובה ישראלית מינורית, כדי להמשיך בשיחות. שר החוץ האמריקני קרי אף אינו פוסל את חזרתה של 'עסקת פולארד' לשולחן. זאת בניגוד להפצרות של חברי הבית היהודי וניצי הליכוד בנתניהו - להפסיק את התהליך, כל עוד הרשות לא מושכת את ההצטרפות שלה לאמנות האו"ם.