מאות כלי נשק מסוגים שונים ואמצעי לחימה רבים המוחזקים שלא כדין בידי אזרחים נתפסו על ידי משטרת המחוז הדרומי בתום מבצע מחוזי רחב היקף, שזכה לשם "חוק וסדר".

המבצע חסר התקדים יצא בהוראת מפקד המחוז, ניצב יורם הלוי, במטרה לצמצם את כמות כלי הנשק המוחזקים שלא כדין בידי אזרחים, ועל רקע המאבק הממושך בפשיעה החמורה.

במבצע השתתפו מאות שוטרים מהמחוז הדרומי, לוחמי מג"ב, כלבנים ומתנדבים. בתום המבצע נתפסו 260 כלי נשק מסוגים שונים ואמצעי לחימה רבים: מאות אקדחים 9 מ"מ מסוגים שונים, אקדחי 0.22 מ"מ, עשרות רובים, רובה ציד, רובה אויר וכדורים בתפזורת.

למרבית האנשים אליהם הגיעו השוטרים לא היה צורך ועניין בהחזקת הנשקים. חלקם קיבלו אותם בירושה ומתוך מסורת שעברה במשפחה, חלקם מקרוביהם שהחזיקו את הנשקים והלכו לעולמם. "חלק מהאזרחים הודו למשטרה על המבצע ועל השירות שעושה", נמסר ממשטרת המחוז הדרומי.

ניצב הלוי אמר: "מטרת המבצע היא למגר את התופעה המסוכנת של הימצאות כלי נשק רבים המוחזקים שלא כדין בידי אזרחים. מדובר בכמות אדירה של כלי נשק מסוגים שונים ואמצעי לחימה רבים שנתפסו, ואשר יכלו  בנקל להגיע לידי גורמים עברייניים ולשמש לפעילות פלילית, ואף לפעולות טרור תוך פגיעה בנפש. פן נוסף חשוב ומשמעותי הוא שמדובר במתן סיוע ושירות לאזרחים הרבים, אשר החזיקו ללא צורך ועניין בנשקים שחלקם עבר מדוד לדור בתוך המשפחה".

במהלך שנת 2013 והרבעון הראשון של שנת 2014 נגנבו נשקים מהתפרצויות לבתי מגורים בגזרת המחוז הדרומי: 36 אקדחים ועוד שני רובים, רובה צייד, שלושה מקרים של גניבת כדורים חיים ושלושה תיקים של גניבת תחמושת אחרת. בסך הכל נפתחו 45 תיקים של גניבות נשקים ואמל"ח.


כלי הנשק שנתפסו. צילום: משטרת ישראל