"צריך לומר 'שורדי שואה'", מתקן ניצב בנצי סאו, מפקד מחוז מרכז של המשטרה. "ניצולים הם אלו שניצלו מאימת הנאצים, כמו היהודים בארץ ישראל. אלו שחוו את התופת לא ניצלו ממנה, הם שרדו אותה". 

מאז כניסתו לתפקיד, לפני כשנה, החליט ניצב סאו להקצות משאבים לעזרת "שורדי השואה" המתגוררים בתל אביב. במסגרת הפרויקט שמתבצע בשיתוף הסוכנות היהודית, אחת לשבוע נפגשים שוטרים מהמחוז עם השורדים. הם מלווים אותם לקניות, מסייעים להם בנבכי הבירוקרטיה, עוזרים להם בבית ובעיקר מעניקים להם תשומת לב. "כשאומרת לי שורדת שואה, 'זכיתי בנכד חדש', אני מבין שאפשר", אומר ניצב סאו. "אפשר להיות שוטר שעושה משמרת של שמונה שעות וגם לעשות דברים שיש בהם ערך". 

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן

וזה עוד לא הכל: במהלך פשיטות המשטרה, למשל על בתי בושת או בתי הימורים, נתפס ציוד רב. בין היתר מחרימים השוטרים מקררים, תנורים ומכשירי חשמל נוספים. ניצב סאו דאג לאישור מיוחד מהיועץ המשפטי לממשלה, ובמקום להעביר את הציוד לגריטה, הוא מגיע לשורדי השואה שזקוקים לו. ניצב סאו מודה שהחשיפה המתמדת לסיפורי הזוועה שהתרחשו בזמן השואה, גרמה לו לבחון את התפיסה הפיקודית ולהעלות שאלות מוסריות שנגזרות מתפקידו. "אנחנו בוודאי שואלים את עצמנו, לאור מה שקרה שם, אם אנחנו עושים הכל כדי למנוע התנהגויות אסורות ברמה המוסרית", הוא מודה. 

"אנחנו שואלים את עצמנו אם דגל שחור מתנוסס מעל הפעילות שלנו. לכן חשובה לנו הערכיות, השמירה על צלם האנוש ועל כבוד האדם. אלו שאלות שאנחנו, כמשטרה, צריכים לשאול כל הזמן, ואני חושב שזה חלק מהעוצמה שלנו. בסופו של דבר אנחנו מערכת ביטחונית מאוד מוסרית". 

יחידת הסיור המיוחדת (יס"מ) של מרחב ירקון, היא היחידה הכי מחוספסת במשטרה. היא מעניקה מענה משטרתי ראשוני לכל אירוע קיצון ומשמשת גם ככוח לפיזור הפרות סדר והפגנות. בין לבין, כאמור, לוקחים לוחמיה חלק בפרויקט "שורדי השואה", מתעדים את הסיפורים הקשים שהם שומעים ומלווים באופן אישי את השורדים. 

לא מעט אירועים מרגשים מתרחשים במסגרת הפרויקט. "אחת השורדות יצרה קשר לאחרונה עם הלוחם שמלווה אותה וסיפרה לו שאחיה אושפז בבית חולים ואין לה אפשרות להגיע אליו", משחזר פקד מוטי שבתאי, המפקד בפועל של היחידה. "הלוחם התגייס לעזרתה ולקח אותה אליו. בזכותו היא הספיקה להיפרד מאחיה, שנפטר למחרת. אני מרגיש שהפרויקט הופך את הלוחמים לטובים יותר מהפן האנושי". 


"בסופו של דבר אנחנו מערכת ביטחונית מאוד מוסרית". סאו. צילום: קובי גאון, פלאש 90

"זו הפעם הראשונה שאני שומע את הסיפורים הללו ממקור ראשון", מעיד רס"ר אביעד בן משה. "אני מלא הערכה והערצה על היכולת שלהם לשרוד שם, במחנות. לא פעם שאלתי את עצמי: האם אני, עם הכושר והכוח שלי, הייתי מצליח לשרוד חוויה כזו". 

המפגשים התכופים עם השורדים מעלים בלוחמים שאלות קיומיות נוספות. למשל, על טיב הקשר שלהם עם בני משפחתם. "הפרויקט מחזיר אותך למשפחה שלך", מסביר פקד שבתאי. "אתה שואל את עצמך אם אתה מקפיד לבקר מספיק את ההורים שלך, את הסבא והסבתא שלך". 

"אני רואה את השורדים ואני רואה את אמא שלי", אומר ניצב סאו. "לפעולה הזאת יש ערך מבצעי, אבל היא פעולה ערכית ברמה האנושית. העובדה שאנחנו מאפשרים להם את השייכות ומשפרים להם את תחושת הביטחון, זה ההישג הגדול שלנו".