ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לתבוע מממשלת גרמניה הבהרות לגבי עסקת רכישת הספינות להגנת המים הכלכליים של ישראל, שאמורה להיחתם בין המדינות.

חשיפת "מעריב-השבוע" מאתמול, שלפיה הודיעה הקנצלרית אנגלה מרקל בערב יום העצמאות האחרון, כי היא חוזרת בה מהבטחתה להעניק לישראל הנחה משמעותית במחיר העסקה, עוררה תגובות רבות בזירה המדינית-דיפלומטית ובזירה הביטחונית. גורמים מדיניים בכירים בירושלים אמרו כי "הגרמנים קיבלו את העסקה הזאת על סמך המצג שהציגה מרקל בביקורה כאן, שלפיו תהיה הנחה משמעותית על המחיר המקורי. מה שהם עושים עכשיו הוא מעשה שלא ייעשה. גרמניה מוכרת נשק לסעודיה, למצרים, לאלג'יריה ולמדינות רבות נוספות, בלי לפשפש במוסריות השימוש בנשק הזה ובשמירה על זכויות האדם באותן מדינות. רק אותנו שופטים באמות מידה כאלה".

החשש בירושלים הוא כי הצעד הגרמני נעשה בהשפעת ארה"ב, שמטילה את ההגעה למבוי הסתום במו"מ המדיני עם הפלסטינים בעיקר על ישראל. גורם במערכת הביטחון אמר השבוע כי הוא משוכנע שידם של האמריקאים מעורבת בהחלטה הגרמנית.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


נתניהו ומרקל. צילום: רויטרס

יש לציין כי אתמול פורסם שארה"ב מנעה השלמת עסקת מיליארדים בין ישראל לפולין לאספקת טילים מתוחכמים, ואילו רון בן-ישי פרסם ב-ynet כי בכירים במערכת הביטחון, בהם מוכרים מאוד, מטורטרים ארוכות בניסיונם להשיג אשרת כניסה לארה"ב. "אני לא חושב שאפשר בשלב הזה לקשור בין המקרים הללו", אמר אתמול גורם בירושלים, "אבל נדמה לי שהגיע הזמן להתחיל לדאוג ולשאול מה קורה כאן".

בינתיים שיגר משרד הביטחון לממשלת גרמניה מכתב תגובה, ובו הצהרה כי המגעים לקראת חתימת העסקה יוקפאו וישראל תשקול יציאה למכרז בינלאומי, לאספקת שלוש ספינות המשמר המהירות, שנועדו להגן על שדות ואסדות הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל.

יחד עם זאת, במערכת הביטחון מקווים שהעסקה עם הגרמנים תבשיל בסופו של דבר, למרות הכל. ההחלטה של הגרמנים אינה סופית, אמר אתמול גורם הבקי במתרחש והוסיף כי הם קצת נבהלו מהפרסום ומהשלכותיו, והם גם די זקוקים לעסקה שתסייע לתעשיית המספנות המפותחת בגרמניה. המילה האחרונה, כאמור, עוד לא נאמרה.

אתמול פורסם כאמור כי במכתב מיוחד ששוגר בחשאי מברלין לירושלים, הודיעה ממשלת גרמניה בשבוע שעבר לישראל כי בניגוד לסיכום המוקדם בין המדינות, היא חוזרת בה מההבטחה לתת לישראל הנחה משמעותית במחירן של הסטי"לים להגנת "המים הכלכליים", שהגרמנים אמורים לבנות עבור חיל הים.


ישראל תשקול יציאה למכרז בינלאומי. צילום: רויטרס

בירושלים חושדים כי מדובר ב"צעדי ענישה" בעקבות הפסקת המו"מ בין ישראל לפלסטינים, וכי הענישה הזו באה "בהשראה אמריקאית". עם זאת, הנושא אינו סופי ויתכן שהגרמנים יבדקו מחדש את ההחלטה. 

המכתב, שהגיע ארצה לאחרונה ממשרדה של הקנצלרית אנגלה מרקל, נכתב ושוגר ביום העצמאות ה-66 של מדינת ישראל והיכה בהלם את מקבלי ההחלטות בירושלים. כזכור, התלבטה ישראל ממי לרכוש שלוש ספינות מיוחדות להגנת אסדות הגז ו"המים הכלכליים" בים התיכון. יצוין כי מספנות רבות בעולם מסוגלות לייצר ספינות כאלה, בין היתר בדרום קוריאה, באיטליה ובארה"ב.

בביקורה של הקנצלרית מרקל בישראל בחודש פברואר השנה, הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל לא תצא למכרז בינלאומי לצורך רכישת הספינות, אלא תזמין אותן במספנות בגרמניה. בתמורה, הבטיחה מרקל כי גרמניה תעניק לישראל מענק או "הנחה משמעותית" שתקטין באופן משמעותי את עלות העסקה,המוערכת במאות מיליוני אירו.