שגריר הונגריה בישראל ד"ר אנדור נוג'י הציע לראש עיריית חיפה יונה יהב לקיים בחיפה את אליפות ישראל בקוביה הונגרית. יהב, שאהב את הרעיון, הודיע כי ישמח לקיים את האליפות בחיפה.

"בכוונתי לפעול להבאתו של ממציא הקובייה ההונגרית פרופ' ארנו רוביק לישראל ולקיים במהלך ביקורו בחיפה את אליפות ישראל בקובייה ההונגרית", אמר נוג'י בפגישת היכרות אותה קיים בעיריית חיפה עם יהב. 

הקוביה ההונגרית הומצאה על ידי פרופ' רוביק, מרצה לארכיטקטורה שפיתח את הקוביה ככלי לימודי באמצעותו ביקש להדגים לתלמידיו סוגיות בעיצוב תלת-ממדי. ניסיונותיו הביאו אותו ב-1974 לפיתוח הקוביה ההונגרית. 

כיום נערכות אליפויות הקוביה ההונגרית בעולם כולו והן מוכרות ע"י איגוד הקובייה העולמי, ה-WCA. התוצאות הרשמיות והשיאים מעודכנים לאחר כל אליפות. 


צילום: רויטרס

הקוביה ההונגרית היא פאזל מכני, קוביית פלסטיק בה כל אחת משש הפאות מחולקת לתשעה ריבועים שווים, היכולים לנוע ולהחליף מקומות אלו עם אלו. ישנן גם גרסאות בהן כל פאה מורכבת מ-2×2, 4×4 או 5×5 ריבועים, ויוצרו גם גרסאות גדולות יותר (6×6 ו-7×7 ריבועים בכל פאה ואף יותר). צדי הקובייה מכוסים לרוב במדבקות בשישה צבעים שונים, אחד לכל צד של הקובייה. כאשר הפאזל פתור, כל פאה של הקובייה מורכבת מצבע אחד בלבד. 

הקובייה ההונגרית, אשר שווקה בתחילה תחת השם קוביית הקסם, יצאה מחדש במאי 1980 תחת השם קוביית רוביק על שם ממציאה ההונגרי. היא ידועה בשם זה ברוב שפות העולם, אם כי בעברית היא נקראת על שם מדינת המוצא. היא נחשבת לצעצוע הנמכר ביותר בהיסטוריה, עם מכירות של כ-300 מיליון קוביות מקוריות וחיקויים.