59.8% מהקבילות שטופלו על ידי נציב קבילות חיילים, אלוף במילואים יצחק בריק, נמצאו מוצדקות. כך עולה מהדוח השנתי של הנציבות לשנת 2013. מתוך 7,158 תלונות שהתקבלו - 4,172 הוגשו על ידי חיילים בשירות חובה.

ב-2013 נרשמה עלייה של כ-300 קבילות לעומת 2012. כמו כן, בחמש השנים האחרונות נרשמה עלייה של למעלה מ-1,000 קבילות.

הדוח חושף אירועים חמורים הנוגעים ליחס מפקד ופקוד, בדרך שרומסת ברגל גסה את דרך הפיקוד המקובלת בצה"ל. מן התמונה שעולה בדוח נראה כי המפקדים מרשים לעצמם להשתמש בשפה בוטה, ואף להיגרר לגילויי אלימות.

בדוח ניתנו דוגמאות שונות, ביניהן קצין בכיר שהשווה הנחיה של נגדת שביצעה משימה להתנהלות הנאצים, מפקד פלוגה שחייליו סבלו מבעיית מעיים קשה וביקש לבדוק אישית צרכים של אותם חיילים, מפקדים שפועלים בניגוד לכללים הנהוגים ומסכנים את בריאות החיילים, נגד ששפך בקבוק אקונומיקה על חיילת, אלימות פיזית ומילולית של מפקדים כלפי חיילים, ואמרות אובדניות כגון "אתה מוזמן להתאבד", ו-"נראה אם יש לך אומץ לדקור את עצמך". במקרה חמור תוארה גם שליפת נשק והנחתו על שולחן בפני חייל.

עוד בפן הבין-אישי עלו מקרים שונים בהם, למשל, מפקד שלא הותיר לחייל לבקר את אביו שעבר התקף לב, עיכובים במתן טיפול לחיילים שזקוקים לתמיכה נפשית, ועיכוב טיפול בחייל ביחידה מובחרת שהלין על כאב באשכיו, ובעקבות כך נגרם לו נזק רפואי קשה.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


יצחק בריק מגיש את הדוח לזאב אלקין. צילום: דוברות הכנסת

במקרים נוספים דווח על מפקד שעיכב ועצר פינוי של חייל פצוע, וזאת לצד מקרים בהם נמסר על פגם חמור ביחס של רופא כלפי מטופלים, וטיפולים שבוצעו במסדרון ללא התייעצות עם רופא.

גם בפן הלוגיסטי נרשמו מחדלים רבים, ביניהם מחנות ברמת הגולן שאינם ראויים ללינה, רצפות מנופצות, קירות מחוררים, גגות דולפים, מפגעי בטיחות קשים ביותר, ציוד לחימה שאוחסן במבנה דולף ושבור, מתקני תברואה וסניטריה מבזים, מתקני שירותים מצחינים ומחסור באסלות, מחסור במים חמים, פטריות ועובש בחדרים וצמחייה שמגיעה עד פתחי המבנים בבסיסים, מה שמעלה את הסיכוי לשריפות בחדרים.

בנוסף למקרי השחתה ו-וונדליזם, נמצא כי בחלק מהמחנות לא נמצא חדר אחד שבו נצפו חלון, דלת ובריח תקינים.

הדוח גם חשף פגמים חמורים בהתנהגות של גורמי הכליאה, עיכוב ניתוחים וטיפול רפואי בכלואים, שלילת חירות הפרט, כליאה בניגוד להמלצת פסיכיאטר צבאי, מסדרים שנעשו לחיילים תחת שמש קופחת ללא מים במשך שעות, והיעדר מענה לטבעונים.

עוד עולה כי חיילים גויסו לתעסוקה מבצעית ללא אישורים רפואיים, ולינות חיילי מילואים נערכו בחניונים תת קרקעיים - ללא תנאים מינימליים. בסוגיית בני העדה האתיופית, התגלה כי הסיבה העיקרית לנשירה ולמצוקות האוכלוסייה של בני העדה - היא חוסר תקשוב למצוקותיהם, שהטיפול בהם מתעכב לעיתים במשך שבועות.

בעקבות ממצאי הדוח, דווח כי עשרות מפקדים בדרגות קצונה עד אל"מ סיימו את תפקידם, או שקידומם נעצר.

תגובת צה"ל: מחויבים להפיק לקחים

מדובר צה"ל נמסר כי הדו"ח התקבל, ובצה"ל מחויבים ללמוד את תכניו, להפיק לקחים ולתקן את הדרוש. הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, קיבל את המסמך מנציב קבילות החיילים ואמר: "בעת הנוכחית, שבה צה"ל מבצע תהליכי התייעלות רבים, נדרשת שבעתיים הקפדה על הטיפול והטיפוח של האנשים - מחיילי חובה ועד משרתי הקבע והאזרחים עובדי צה"ל".

נציב הקבילות, האלוף יצחק בריק, אמר כי בחלק מהקבילות הסיקו המפקדים מסקנות של ממש ונקטו צעדים בהתאם לשיקול דעתם. בדובר צה"ל ציינו כי בריק כתב במסמך: "התוודעתי למפקדים היודעים לקבל ביקורת, המוכנים ללמוד ולהפיק לקחים והמכירים בחשיבות הבקרה, החניכה והמעקב אחר פקודיהם הזוטרים".