משטרת טורקיה הפעילה הערב גז מדמיע ופיזרה בכוח אלפי מפגינים שהתקבצו במרכז איסטנבול ובערים נוספות ברחבי המדינה כדי לציין שנה לפרוץ ההפגנות הגדולות נגד משטרו של ראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן.  

מאות מפגינים החלו לצעוד אחר הצהריים לעבר כיכר טקסים באיסטנבול, ליד פארק גזי שהיה מוקד המחאה נגד השלטון בקיץ שעבר. מולם התייצבו כ-25 אלף שוטרים, רבים מהם בלבוש קרב מלא, שחסמו את הגישה לכיכר.  

בשלב מסוים, כאשר הצועדים התקרבו לכיכר, החלו כוחות המשטרה הגדולים להפעיל נגדם גז מדמיע ועשרות מפגינים נעצרו. גם כתב רשת CNN באיסטנבול, פול ווטסון, עוכב לחקירה קצרה אחרי שלטענת הרשויות לא הציג בפניהם את דרכונו. "המשטרה הטורקית עצרה אותי ואת הצוות שלי באמצע דיווח חי מכיכר טקסים. שוטר אחד בעט בי בישבן", דיווח ווטסון בטוויטר.   

גם בערים נוספות במדינה יצאו מפגינים רבים לרחובות כדי לציין את יום השנה לאירועי פארק גזי. כלי התקשורת דיווחו כי המשטרה הפעילה גז מדמיע וכוח פיזי נגד המפגינים בכיכר קיזלאי שבבירה אנקרה ובעיר הדרומית אדאנה.  


שוטרים בבגדים אזרחיים עוצרים מפגינה באיסטנבול. צילום: רויטרס

ההפגנות התחדשו על אף שארדואן הזהיר אתמול כי המשטרה ערוכה לדכא כל ניסיון מחאה מצד גורמים שאותם כינה "טרוריסטים". "שנה אחרי, אנשים, כולל אמנים לכאורה, קוראים להפגנות", אמר ארדואן בנאום פני תושבים צעירים. "אבל אתם, צעירי טורקיה, לא תיענו לקריאה".  

ההפגנות בקיץ שעבר פרצו על רקע כוונת הממשלה להקים קניון ולשחזר בסיס צבאי במקום פארק גזי, אך בתוך זמן קצר הפכו למחאה הגדולה ביותר נגד משטרו האסלאמי של ארדואן. שישה בני אדם נהרגו כאשר כוחות המשטרה דיכאו את ההפגנות בכוח רב ושישה נוספים נהרגו בהפגנות בחודשים הבאים. 

התחדשות המחאה מגיעה כחודשיים לפני שאזרחי טורקיה יבחרו את הנשיא הבא של המדינה. ראש הממשלה ארדואן שואף לזכות בתפקיד, בין השאר בזכות ההצלחה של מפלגתו בבחירות המקומיות לפני חודשיים.